Jak twórcze przestrzenie w bibliotekach mogą nam pomóc budować lepszą przyszłość?

W czasie wydarzenia online „Przyszłość w naszych rękach. Twórcze przestrzenie w bibliotekach” zorganizowaliśmy konkurs na wypowiedzi dotyczące tego, jak twórcze przestrzenie w bibliotekach mogą nam pomóc budować lepszą przyszłość. Prezentujemy wybrane wypowiedzi spośród 10 nagrodzonych w konkursie.

Nagrody (zestawy książek o tematyce związanej z twórczością, DIY i ekologią) trafią do następujących bibliotek – laureatek konkursu:

  • Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach
  • Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie
  • Koszalińska Biblioteka Publiczna
  • Miejska biblioteka publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach. Filia nr 4 w Bobrownikach Śląskich
  • Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach
  • Biblioteka Publiczna w Świętej Katarzynie
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Wąpielsku z/s w Radzikach Dużych
  • Gminne Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem z siedzibą w Chwałowicach – Biblioteka Publiczna
  • Biblioteka Krajoznawczo-Turystyczna przy Konsorcjum turystycznym PTTK-PTSM-LMiR  w Żyrardowie

Zachęcamy do lektury wybranych inspirujących wypowiedzi zawierających zarówno bardzo ciekawe pomysły na twórcze działania w bibliotece, jak i (niekiedy poruszające) refleksje o roli biblioteki w życiu mieszkańców.

Czym jest lepsza przyszłość? Hmm… Każdy uczestnik zajęć twórczych w kęckiej bibliotece nosi w sobie jakąś historię, bardziej lub mniej bolesną. Tworzę przestrzeń twórczą w bibliotece już pięć lat. Wymyślam i poszukuję coraz to nowszych inspiracji. Często staję na głowie, aby zdobyć potrzebne materiały. Gdy zaczynają się zajęcia, zdejmuję eleganckie buty i zakładam trampki, bo wiem, że po dwóch godzinach biegania wokół stołu moje stopy będą pulsować z bólu. Zakładam fartuch, by nie błyszczeć się potem jak świąteczna bombka. Uśmiechu zakładać nie muszę, bo pojawia się sam, gdy przez drzwi pracowni wchodzą po kolei moje przyjaciółki, przewodniczki i nauczycielki życia. 

Małgosia D. – kolorowa, uśmiechnięta buzia, w ręku zawsze kilka toreb z tzw. „przydasiami” i świeżym ciastem… Razem z nami przeszła rehabilitację poudarową i radioterapię. Szydełko, dzierganie, hafty na swetrach i wspólna kawa były najlepszą terapią. Zajęły myśli i ręce, mobilizowały do aktywności. Krystyna W. Zawsze pije czarną gorzką kawę. Szczupła, krucha z rubinową fryzurą i cukrzycą, która ogranicza jej aktywność. Zajęcia z florystyki i makramy pochłonęły ją całkowicie. Teraz uśmiech nie schodzi jej z ust. Czuje się akceptowana ze swoją chorobą i realizuje wiele śmiałych pomysłów. Danuta S. została sama w wielkim domu. Żałoba i samotność doprowadziły do depresji. Łzy same płynęły jej po policzkach… Kubek kolorowych kredek i kolorowanki antystresowe okazały się pierwszym krokiem ku zmianie. Teraz jest malowanie po numerach i łagodny grymas ust, który coraz częściej przyjmuje kształt uśmiechu. 

Zosia, Ania, Barbara, Teresa, Maria… W każdej z tych Pań drzemie kreatywna dusza. Na przekór chorobom, samotności, codziennym smutkom. Wspólna aktywność i rozmowa, zwyczajne bycie tu i teraz są receptą na lepsze jutro. Zwłaszcza w dobie izolacji i ogromnego lęku, który odczuwamy. Motto bibliotecznych zajęć to „Zrób z nami coś pięknego!” Dla swojego domu, dla swojej duszy! Dla siebie!

Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach

 

Twórcze przestrzenie w bibliotekach to portale do innych światów, gdzie spotykają się ludzie, którzy albo są pionierami w odkrywaniu tychże światów albo z zamiłowaniem po takich światach wędrują. Twórcze przestrzenie w bibliotekach to remedium dla tych, którzy stawiają na swój rozwój pasji i zainteresowań. Twórcze przestrzenie w bibliotekach przełamują stereotyp bibliotek jako magazynów książek. Kreują biblioteki jako centra integracji, edukacji i rozrywki. 

Twórcze przestrzenie w bibliotekach to trampolina do krzewienia i rozwoju aktywności lokalnego społeczeństwa. Pokazują, że warto mieć marzenia, marzenia, które można realizować wspólnie z innymi, co daje poczucie spełnienia i szczęścia. Twórcze przestrzenie w bibliotekach to przede wszystkim ludzie. Rozwój relacji międzyludzkich, wymiana poglądów i opinii, wspólna praca, wspólne sukcesy i porażki – to wszystko dzieje się w twórczych przestrzeniach bibliotek. Twórcze przestrzenie w bibliotekach to niejednokrotnie pierwszy kontakt młodego pokolenia z zaawansowaną technologią.

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie

 

Jesteśmy naczyniami połączonymi. Każde nasze działanie wpływa na innych, jak również nasz stan ducha, umysłu, psychiki, serca nie jest obojętny i promieniuje na innych. Dbając o dobro wspólne, nie tylko swoje, i patrząc szerzej niż tylko na siebie, dajemy piękny prezent innym ludziom i światu. Rozumiejąc wagę zmian i problemów, z jakimi boryka się aktualnie świat i nasza planeta, musimy pamiętać, aby nasze działania niosły przesłanie szacunku i miłości wobec ludzi i świata. Dobro, uważność, różnorodność, twórczość, otwartość, szacunek…niech będzie naszym i innych doświadczeniem.

Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach

 

Dzisiejsza biblioteka to nie jest miejsce, w którym tylko wypożycza się książki i w którym panuje cisza. To miejsce twórczych i kreatywnych działań, a przede wszystkim rozwoju i integracji lokalnych społeczności. Moim marzeniem jest stworzenie eko-biblioteki, pełnej zielonych przestrzeni, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Wyciszenie, ale też miejsce pełne pasji i działań ekologicznych. Chciałabym zagospodarować też przestrzeń wokół biblioteki, angażując mieszkańców i tworząc wspólne dzieło, jak na przykład wykorzystanie starej szafy jako półki bookcrossingowej, odrestaurowanie jej i pomalowanie, tak aby była zaproszeniem do świata książki, na wyciągnięcie ręki o każdej porze. Odrestaurowanie starej ławki, zrobienie ogródka, zielnika czy kwietnej łąki przy bibliotece przyczyni się do zapylania roślin przez pszczoły. A w środku marzy mi się postawienie elektronicznego stacjonarnego roweru z funkcją czytania. A każdy przejechany kilometr umożliwi ładowanie telefonu…

Biblioteka Publiczna w Świętej Katarzynie

 

Nową twórczą przestrzeń w naszej bibliotece zapoczątkowały warsztaty kroju i szycia. Panie spotykają się przy maszynach do szycia, wymieniają krojami, doświadczeniem, czasopismami fachowymi.  Są wsparciem przy różnych okazjach: w czasie pandemii szyły maseczki, szyły też ekologiczne torby wielokrotnego użytku ze starych firanek na nagrody w konkursie ekologicznym.  Na przedstawienia teatralne dla przedszkolaków przygotowały i szyły postacie lalkowe.

Kolejnymi działaniami, które tworzą kreatywną przestrzeń biblioteczną, są warsztaty haftu. Koszarawa to region z tradycjami i kulturą ludową i ta przestrzeń aż się prosiła o uruchomienie. Niestety tylko dwie osoby na Żywiecczyźnie zajmują się profesjonalnym haftowaniem, więc te działania są wsparciem dla młodego pokolenia, które chcą uczyć się tego artystycznego rękodzieła. 

Nawiązaliśmy współpracę z wykonawcami drewnianych zabawek, którzy wpierają nas w warsztatach tworzenia zabawek „eko”. Ponadto, w działaniach wspiera nas zakład tartaczny Krysmar, gdzie pozyskaliśmy drzewo na wykonanie karmników dla ptaków. Uruchomienie przestrzeni z robotyki umożliwi uczestnikom rozwijać kompetencje z zakresu nowych technologii i konstrukcyjnego myślenia, a biblioteka zamieni się w przestrzeń nauki, rozwoju i zabawy. Zajęcia pomogą dzieciom wzmocnić umiejętność pracy w grupie, np. wspólnie zbudują i zaprogramują robota. 

Ważne jest nawiązywanie partnerstw i współpraca na różnych poziomach i z różnymi partnerami (instytucjami lokalnymi, organizacjami, osobami prywatnymi). Takie partnerstwa wzmacniają więzi społeczne i pomagają lepiej działać dla mieszkańców.

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie

 

W projecie „Bądźmy EKO z Biblioteką” dbamy o naszą, wspólną przyszłość. Poprzez podniesienie świadomości czytelników i użytkowników biblioteki możemy zadbać o środowisko w zakresie ekologii, zrównoważonego rozwoju oraz różnorodności biologicznej. Twórcza przestrzeń w bibliotece ma być miejscem spotkań, warsztatów, dyskusji, wymiany doświadczeń i innych działań związanych z edukacją ekologiczną. Dzięki dobrej zabawie z pomocą literatury proekologicznej rozwiniemy kreatywność, wyobraźnię i twórcze umiejętności. Najważniejsze, by być blisko natury 🙂 

Gminna Biblioteka Publiczna w Wąpielsku z/s w Radzikach Dużych


Wydarzenie „Przyszłość w naszych rękach. Twórcze przestrzenie w bibliotekach” odbyło się w ramach projektu Kluby kreatywności w bibliotekach będącego częścią Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.