Przyszłość w naszych rękach. Twórcze przestrzenie w bibliotekach – nagrania i materiały

14 grudnia 2021 r. spotkaliśmy się online, by porozmawiać o twórczych przestrzeniach w bibliotekach. Zapraszamy do obejrzenia nagrań prezentujących doświadczenia bibliotek prowadzących twórcze przestrzenie, wiele inspiracji i pomysłów na twórcze działania do wykorzystania w bibliotekach.

Czego dowiesz się z nagrań?

  • jak działają, jak są zorganizowane i wyposażone twórcze przestrzenie w bibliotekach (na przykładzie „Klubów kreatywności w bibliotekach”),
  • jakie znaczenie mogą mieć twórcze działania dla rozwoju, społeczności, indywidualnych osób, świata, środowiska, lepszej przyszłości,
  • jakie działania są teraz szczególnie potrzebne – mieszkańcom, zwłaszcza dzieciom i młodzieży szkolnej, jak je prowadzić w sposób atrakcyjny i przynoszący dobre efekty,
  • jak budować społeczność wokół biblioteki, gdzie szukać moż.liwości, partnerów, sojuszników, podpowiedzi.

Zapraszamy do obejrzenia nagrań:

Kluby kreatywności w bibliotekach – o projekcie, dobre praktyki, materiały, doświadczenia bibliotek

Jak działają twórcze przestrzenie w bibliotekach? Jak mogą być wyposażone i zorganizowane? Gdzie można znaleźć pomocne wskazówki? Podczas tej sesji krótko przedstawiliśmy projekt „Kluby kreatywności w bibliotekach” oraz materiały edukacyjne powstałe w ramach projektu, z których wszyscy zainteresowani mogą skorzystać. Swoimi doświadczeniami podzieliły się biblioteki, które wzięły udział w projekcie „Kluby kreatywności w bibliotekach”: Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu i Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI (Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy w Dzielnicy Mokotów), Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku, Biblioteka Publiczna w Świebodzinie.

***

Budowanie społeczności wokół twórczych działań – inspiracje od mejkerów

W tej sesji swoimi doświadczeniami podzielili się mejkerzy – praktycy i pasjonaci, działający w organizacjach społecznych, realizujący projekty edukacyjne, kulturalne, mejkerskie, współpracujący z bibliotekami.

Paweł Sielczak z Fundacji Stocznia i Stowarzyszenia DziałajMY! opowiedział o działaniach łączących elektronikę, edukację, zabawę i ludzi. Podzielił się pomysłami na wykorzystanie elektronicznych urządzeń i zabawek edukacyjnych w edukacji technologicznej i ekologicznej, np.: jak łatwo można – wykorzystując mikrokontroler BBC micro:bit – zachęcić młode osoby do szukania rozwiązań klimatycznych, jak zbudować fotopułapkę z Raspberry Pi, stworzyć lokalną mapę sentymentalną.

Mirosław Pałysiewicz (współtwórca warsztatu CUMY w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, związany także z HackerSpacem Trójmiasto) opowiedział o twórczych zastosowaniach drukarek 3D i inicjatywach realizowanych przez ludzi z pasją we współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami. Podzielił się doświadczeniami ze współpracy między innymi z Instytutem Kultury Miejskiej, PAN i Hevelianum w Gdańsku – na przykładzie festiwalu druku 3d3miasto (https://3d3miasto), Animatonu, wydarzenia poświęconego ożywieniu dawnych zdigitalizowanych zbiorów PAN oraz o MusicJam, gdzie dawne zbiory bibliotek również znalazły swoje miejsce.

***

Notesy sekretniki. Drugie życie papieru – warsztat majsterkowania z Warsztatem Miejskim w Gliwicach

Magdalena Foltyniak i Filip Twarkowski z Warsztatu Miejskiego w Gliwicach przygotowali dla Was warsztat i pokaz o tym, jak stworzyć notatniki własnej roboty wykorzystując w tym celu stare okładki książek.


Wydarzenie „Przyszłość w naszych rękach. Twórcze przestrzenie w bibliotekach” odbyło się w ramach projektu Kluby kreatywności w bibliotekach będącego częścią Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.