Biblioteki Pełne Dobrej Energii

Rusza rekrutacja do II edycji konkursu „Biblioteki Pełne Dobrej Energii”, organizowanego przez Fundację PVE Dobra Energia. Projekt skierowany jest do bibliotek publicznych i szkolnych z terenów wiejskich, które poszukują wsparcia w postaci bezpłatnych pakietów książek.

Celem inicjatywy jest podnoszenie świadomości ekologicznej oraz rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży naukami przyrodniczymi. W pilotażowej edycji konkursu wzięły udział 24 placówki z całej Polski. 1 marca startuje rekrutacja do nowej edycji.

Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić i wysłać krótki wniosek zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej https://pvedobraenergia.pl/biblioteki2edycja/ i przedstawić w nim pomysł na trzy warsztaty ekologiczne, które zostaną zrealizowane w ramach projektu.

W konkursie mogą wziąć udział biblioteki szkolne i publiczne z ośrodków wiejskich, łącznie z filiami bibliotecznymi działającymi na terenie wiejskim. Wszystkie zakwalifikowane placówki otrzymają od Fundacji pakiet piętnastu wartościowych książek o tematyce ekologicznej i przyrodniczej (wykaz dostępny na stronie organizatora).

Dodatkowo, trzy biblioteki, które przeprowadzą najbardziej interesujące warsztaty, będą miały szansę zorganizować dla swoich czytelników spotkanie z ambasadorem projektu – Adamem Zbyrytem, biologiem, ornitologiem, autorem książek i popularyzatorem nauki. Adam Zbyryt, wraz z redaktorem Marcinem Cichońskim, prowadzi cykl audycji przyrodniczych „Dwóch ludzi z puszczy” na antenie Radia 357 oraz występuje w serialu przyrodniczym „Podglądacze przyrody” emitowanym na antenie Polsatu.

Harmonogram II edycji programu „Biblioteki Pełne Dobrej Energii”:

  • 1-25 marca – rekrutacja do programu
  • Do 12 kwietnia – ogłoszenie listy bibliotek zakwalifikowanych do programu
  • Do 30 kwietnia – podpisanie umów z bibliotekami.
  • Od 6 maja – wysyłka książek do bibliotek
  • Do 15 sierpnia – warsztaty ekologiczne w bibliotekach
  • Do 31 sierpnia – sprawozdania ze zrealizowanych działań
  • 13 września – ogłoszenie listy bibliotek, które otrzymają nagrodę specjalną w postaci spotkań autorskich z ambasadorem projektu, Adamem Zbyrytem.
  • Do 30 listopada – warsztaty z Adamem Zbyrytem w bibliotekach.

O organizatorze:

Fundacja PVE Dobra Energia powstała w 2022 roku w Bydgoszczy, ale działa na terenie całego kraju, ze szczególnym naciskiem na współpracę ze społecznościami lokalnymi. Skupia się na działaniach na rzecz środowiska naturalnego, kultury i sztuki, wspieraniu dzieci i młodzieży, a także rozwijaniu społeczności lokalnych. Napędza ją dobra energia!

Więcej szczegółów: www.pvedobraenergia.pl