Dobra współpraca z AI: o czym marzy maszyna? – zapraszamy na webinarium

25 kwietnia w godz. 10:00-11:00 organizujemy webinarium, podczas którego opowiemy o ważnych aspektach współpracy ze sztuczną inteligencją (jak wiarygodność tworzonych treści i prawa autorskie) oraz podpowiemy, jak mądrze, świadomie korzystać z narzędzi AI. Przybliżymy również ideę tegorocznej edycji kampanii All Digital Weeks i opowiemy o jej przebiegu. Serdecznie zapraszamy!

Popularne narzędzia sztucznej inteligencji (AI) dają nam na co dzień niespotykane wcześniej możliwości, lecz ich obecność wiąże się z nowymi wyzwaniami. Współpraca i relacje „człowiek – maszyna” stają się skomplikowane. Często zanadto ufamy AI, „wyłączamy” krytyczne myślenie i nieświadomie ulegamy dezinformacji. Nie mamy też dobrego rozeznania w dość świeżej, złożonej materii, jaką jest prawo autorskie w świecie AI.

W tegorocznej edycji europejskiej kampanii All Digital Weeks, realizowanej w Polsce po raz pierwszy pod nową nazwą „Czas na cyfrowe umiejętności”, proponujemy hasło przewodnie: „Człowiek – maszyna: dobra współpraca”. Kampania będzie się odbywać w dniach 13-31 maja w całej Europie. W Polsce będziemy prezentować pomysły na stosowanie narzędzi sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia, pokazywać korzyści z tym związane, ale też podpowiadać, jak czerpać z zasobów AI kreatywnie i z głową.

Pierwsze z dwóch webinariów organizowanych w ramach kampanii „All Digital Weeks 2024: czas na cyfrowe umiejętności” odbędzie się 25 kwietnia w godz. 10:00-11:00. Zapraszamy do udziału wszystkie osoby zainteresowane jego tematyką, a w szczególności bibliotekarki i bibliotekarzy prowadzących w swoich bibliotekach zajęcia z edukacji medialnej i cyfrowej dla różnych grup wiekowych.

Podczas webinarium opowiemy:

  • o różnych wyzwaniach związanych z relacjami człowiek – maszyna w świecie AI,
  • o „halucynacjach”, czyli generowanych przez algorytmy AI błędnych lub fałszywych treściach oraz o tym, jak się przed nimi chronić,
  • o tym, jak obecnie wygląda kwestia praw autorskich w odniesieniu do treści generowanych przez AI, i jak świadomie korzystać z popularnych generatorów i chatów.

Przekażemy również informacje o kampanii All Digital Weeks 2024, nowych scenariuszach spotkań i konkursie dla instytucji i organizacji, które dołączą do kampanii. Start rekrutacji planujemy 25 kwietnia o godzinie 15:00.

Ekspertka:

Sylwia Żółkiewska — projektantka, kreatywna menadżerka, edukatorka i ekspertka w dziedzinie nowych mediów. Autorka i współautorka tekstów popularyzujących zastosowanie nowych technologii w sztuce, kulturze, edukacji i biznesie (m.in. książki „Biznes w świecie mobile. Jak zaprojektować, wykonać i wypromować aplikację mobilną” nominowanej do nagrody Economicus).

Na Uniwersytecie Warszawskim, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej prowadzi autorskie zajęcia dotyczące kreatywnego zastosowania narzędzi cyfrowych w sztuce, kulturze, edukacji i biznesie. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską, która analizuje wpływ technologii mobilnych na kulturę wizualną. Więcej: www.zolkiewska.pl

Webinarium poprowadzi Agnieszka Koszowska z FRSI.

Aby wziąć udział w webinarium, należy się wcześniej zarejestrować pod adresem: https://frsi.clickmeeting.com/dobra-wspolpraca-z-ai-o-czym-marzy-maszyna-/register

Osoby, które zarejestrują się na spotkanie, otrzymają wiadomość e-mail z linkiem, w który należy kliknąć, aby dołączyć do webinarium.

Przed rejestracją należy zapoznać się z Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez FRSI.

Zapraszamy!