Jak łączyć ludzi i pokonywać bariery w czytaniu? Inspiracje z projektu „Książki bez granic” – nagranie webinarium

Przedstawiamy nagranie webinarium o projekcie „Książki bez granic”. Webinarium odbyło się 17 czerwca 2025. Opowiedzieliśmy m.in. o książkach z serii „Mosty” oraz działaniach bibliotek uczestniczących w projekcie. Zapraszamy do korzystania.

Rozmawialiśmy o tym, dlaczego ludzie nie czytają książek, w jaki sposób projekt i forma wydawnicza książki może wpływać na doświadczenie lektury i co można zrobić, by ułatwić dostęp do literatury jak najszerszemu gronu osób. Przedstawiliśmy książki z serii „Mosty” zaprojektowane i wydane w ramach projektu „Książki bez granic”, materiały upowszechniające metodę uniwersalnego projektowania książek literackich oraz działania bibliotek uczestniczących w projekcie.

Na webinarium wystąpili:

  • Katarzyna Konopka – absolwentka dziennikarstwa, wydawca, zarządza projektami w Fundacji Powszechnego Czytania, zajmuje się marketingiem. Prowadzi szkolenia z zakresu upowszechniania czytania i strategii marketingowych na rynku wydawniczym.
  • Krystian Furga – bibliotekarz i bookstagramer (@chrzanizm), współzałożyciel magazynu literackiego „Składka” poświęconego młodym osobom piszącym. Pracuje w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych „Poliglotka”.
  • Agnieszka Koszowska – redaktorka, koordynatorka projektów, trenerka w FRSI. W zespole projektu „Książki bez granic” m.in. pracowała nad przewodnikiem upowszechniającym model uniwersalnego projektowania książek literackich, stworzony przez Leser søker bok.

Obejrzyj nagranie (ok. 50 min.):

 


Projekt realizujemy ramach programu Erasmus+ w partnerstwie: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (Polska, lider), Fundacja Powszechnego Czytania (Polska), Stadt Köln (Niemcy), Leser søker bok (Norwegia), Trøndelag fylkebibliotek (Norwegia), Українська бібліотечна асоціація (Ukraina) – partner stowarzyszony.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.