„Klimat na dobrą książkę” – zgłoś bibliotekę do konkursu, zdobądź wartościowe książki i zorganizuj dla dzieci zajęcia o środowisku i klimacie

Zapraszamy biblioteki publiczne, szkolne i pedagogiczne pracujące z dziećmi do udziału w naszej nowej inicjatywie realizowanej we współpracy z Wydawnictwem Widnokrąg. Przyjęte biblioteki otrzymają jeden z tytułów wydanych w ramach projektu „Gramy w zielone” Wydawnictwa Widnokrąg i zorganizują zajęcia dla dzieci.

O co poprosiłaby ludzi złota rybka, gdyby mogła wypowiedzieć trzy życzenia?
Czym dla człowieka jest natura?
I jaka przyszłość czeka nas i planetę, jeśli nie zaczniemy się zmieniać?

Książki z projektu „Gramy w zielone” to idealna propozycja dla tych, którym los planety nie jest obojętny – dla młodych podróżników, badaczy, ekologów, miłośników przyrody i… przygody. Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej o klimacie, środowisku naturalnym, które nas otacza, i jego mieszkańcach, a także o tym, co każdy – duży czy mały – może zrobić dla Ziemi, żeby wszystkim jej mieszkańcom żyło się lepiej.

Książki są świetnym punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi i młodzieżą na temat wyzwań we współczesnym świecie oraz o odpowiedzialności ludzi – małych i dużych – za los naszej planety. Podejmując ten temat, dokładamy cegiełkę do edukacji ekologicznej i społecznej młodego pokolenia, by chciało bacznie przyglądać się światu, by nie bało się zadawać pytań i wyciągało własne wnioski, zgodnie z zasadą, że chcąc zmienić świat, najlepiej zacząć od siebie.

Więcej informacji o książkach z projektu „Gramy w zielone” znajduje się na stronie https://wydawnictwo-widnokrag.pl/strona-glowna/gramy-w-zielone.

KONKURS „„KLIMAT NA DOBRĄ KSIĄŻKĘ”

Już od wielu lat, we współpracy z Wydawnictwem Widnokrag realizujemy inicjatywy, w czasie których przybliżamy wartościowe książki i zachęcamy do organizacji w bibliotekach angażujących zajęć dla dzieci.

Tym razem zapraszamy biblioteki publiczne, szkolne i pedagogiczne pracujące z dziećmi do udziału w konkursie „Klimat na dobrą książkę”, w którym możecie wygrać książki Wydawnictwa Widnokrąg z serii „Gramy w zielone”.

Zgłoszenia przyjmujemy zgodnie z zasadą „kto pierwszy, ten lepszy”. 70 bibliotek, które zgłoszą się jako pierwsze, otrzyma jedną z książek z cyklu Klub Przyjaciół Planety. Książkom towarzyszy scenariusz ok. 90-minutowego warsztatu dla dzieci w wieku 6-9 lat.

Zadanie konkursowe polega na:

  • przeprowadzeniu przynajmniej jednego spotkania dla dzieci z wykorzystaniem otrzymanej książki i towarzyszącego jej scenariusza (możliwe jest również przygotowanie zajęć z książką według własnego pomysłu),
  • przesłanie do FRSI relacji ze spotkania.

Przyjęte biblioteki wezmą udział w konkursie na najciekawszą relację z przeprowadzonych zajęć.

W ramach konkursu zorganizujemy dwa webinaria. Podczas pierwszego (29 lutego) opowiemy o książkach z serii „Gramy w zielone” i podpowiemy, jak można je wykorzystać na zajęciach z dziećmi. Drugie webinarium (27 marca) będzie okazją do przybliżenia jednego z „zielonych” tematów i zapoznania się z kolejnymi pomysłami na zajęcia dla dzieci. Podczas webinariów przeprowadzimy mini-konkursy, w których osoby uczestniczące będą mogły wygrać nagrody (pakiety książek) dla swoich bibliotek.

HARMONOGRAM

  • Rekrutacja bibliotek: 23-29 lutego 2024
  • Webinarium 1.: 29 lutego, godz. 11:00-12:0 – zarejestruj się już dziś!
  • Wysyłka książek do bibliotek: do 11 marca 2024
  • Webinarium 2.: 27 marca, godz. 11:00-12:00
  • Realizacja zajęć w bibliotekach: do 24 kwietnia 2024
  • Rozstrzygnięcie konkursu na relację z zajęć: do 30 kwietnia 2024

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Zgłoszenia przyjmujemy zgodnie z zasadą „kto pierwszy, ten lepszy”, do 29 lutego 2024 do godziny 23:59 za pomocą formularza dostepnego tutaj: https://forms.office.com/e/unfGmLe63T

KONTAKT

Informacji o konkursie udziela Agnieszka Koszowska, agnieszka.koszowska@frsi.org.pl

***
Projekt „Gramy w zielone” został współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa“.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerami projektu są:

 

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.