Koduj_Pro – udostępnij w bibliotece bezpłatne kursy dotyczące programowania

Fundacja Liga Niezwykłych Umysłów, Soft Power sp. z o.o. oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zapraszają biblioteki do uczestnictwa w projekcie Koduj_Pro, w ramach którego użytkownicy bibliotek mogą bezpłatnie skorzystać z profesjonalnych kursów programowania i obsługi baz danych dostępnych na platformie LNU: języków Python i SQL na poziomie podstawowym.

Platforma LNU: https://www.lnu.org.pl/, stworzona przez Soft Power sp. z o.o., jest profesjonalnym narzędziem do nauki programowania, nagrodzonym złotym medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich EDUTEC 2020. Zawiera kursy programowania i obsługi baz danych w językach C++, Python, Java i SQL. Dzięki zawartej w niej wiedzy, automatycznej i natychmiastowej ocenie rozwiązań użytkowników oraz dostępie do pomocy konsultantów, umożliwia samodzielną naukę programowania od podstaw, a także wspomaga prowadzenie zajęć stacjonarnych oraz zajęć prowadzonych online z tego zakresu. Praca z platformą nie wymaga od bibliotekarza/bibliotekarki wiedzy z zakresu programowania.

W ramach projektu, na okres 12 miesięcy,  biblioteka otrzyma dwie nieodpłatne licencje obejmujące kurs podstaw programowania w języku Python oraz kurs podstaw języka SQL. Będzie mogła nimi swobodnie dysponować, przydzielając je swoim użytkownikom na określony okres, np. 3 tygodni.

Użytkownik/użytkowniczka, w celu „wypożyczenia” licencji będzie musiał podać bibliotekarzowi/bibliotekarce tzw. LNU ID (numer indywidualnego konta na platformie LNU), w celu „przypisania” go/jej do konta biblioteki.

Jak się zgłosić do projektu?

Zgłoszenia do projektu można dokonać poprzez stronę: https://www.lnu.org.pl/dolacz-do-ligi/koduj_pro/.

Uwaga! Najpierw należy założyć konto na platformie LNU, a następnie wypełnić formularz zgłoszeniowy do projektu, gdyż jednym z wymaganych pól w formularzu zgłoszeniowym jest numer LNU ID osoby wyznaczonej do administrowania kontem bibliotecznym na platformie LNU. Formularz zgłoszeniowy powinna wypełnić osoba upoważniona do reprezentowania biblioteki, gdyż jego wysłanie oznacza zgodę na umowę o przystąpieniu  do projektu i regulamin świadczenia usług. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt na adres: biuro@lnu.org.pl.

Pomocne materiały

Pilotaż projektu Koduj_Pro był realizowany w 2019 r. w województwie dolnośląskim wspólnie z Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu. Zachęcamy do zapoznania się z inspiracjami dotyczącymi udostępniania kursów użytkownikom bibliotek, powstałymi w trakcie pilotażu i opisanymi na portalu Labib:

Pomocne mogą być również trzy tutoriale przedstawiające działanie platformy: https://www.youtube.com/playlist?list=PL0X9WIUjgfi9DX1fI4VFnoKzvtJFTCQcC (na platformie są prowadzone prace modernizacyjne; niektóre elementy mogą się różnić).
Biblioteki uczestniczące w projekcie prosimy o wydrukowanie i wywieszenie plakatu (format A3) – plik do pobrania – oraz umieszczenia na stronie biblioteki informacji o uczestnictwu w projekcie (logo projektu – plik do pobrania).

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.