Kurs moderatora/moderatorki Mozaiki Klimatycznej – zgłoś się do 14 maja

Chcesz zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę na temat zmiany klimatu i uzyskać certyfikat uprawniający Cię do prowadzenia warsztatów Mozaiki Klimatycznej w Twojej bibliotece? Zgłoś się i weź udział w kursie!

Zgłoś się wypełniając formularz rekrutacyjny: FORMULARZ
Zgłaszając się akceptujesz warunki regulaminu: REGULAMIN

Nie ma wymaganego minimalnego poziomu wiedzy by móc dołączyć do szkolenia.

Szkolenie obejmuje:

 • udział w warsztacie Mozaiki Klimatycznej online jako uczestniczka/ uczestnik w jednym
  z wskazanych dni: 4, 5, 6 lub 7.06. (4 godziny);
 • całodniowe szkolenie stacjonarne w godz. 9:00-17:00 (8 godzin) w dniu 17 lub 18.06
  w Łodzi;
 • 1 zestaw profesjonalnie wydrukowanych kart warsztatowych w języku polskim;
 • zestaw materiałów szkoleniowych online przesłanych do osób uczestniczących po szkoleniu;
  wsparcie w zamkniętej grupie (WhatsApp/Telegram/Messenger) przez 1 miesiąc od daty szkolenia;
 • 1 grupowa sesja coachingowa online, 90min, w przeciągu 4 – 6 tygodni od terminu szkolenia.

Dlaczego warto:

 • zdobywasz, porządkujesz i pogłębiasz swoją wiedzę o zmianie klimatu;
 • otrzymujesz nowe umiejętności potwierdzone certyfikatem;
 • możesz samodzielnie, w atrakcyjny i angażujący sposób, prowadzić zajęcia edukacyjne
  o zmianie klimatu w swojej społeczności;
 • wzbogacasz ofertę edukacyjną biblioteki, w której pracujesz i budujesz świadomość klimatyczną w swojej miejscowości.

Kto prowadzi szkolenie?

Anna Desogus– założycielka firmy Circular Together, wykwalifikowana moderatorka warsztatu Mozaika Klimatyczna (Climate Fresk) – ma za sobą poprowadzenie ponad 40 warsztatów (w języku polskim i angielskim). Jako trenerka wyszkoliła już ponad 100 nowych moderatorów i moderatorek. Od trzech lat Ambasadorka Europejskiego Paktu na Rzecz Klimatu – brała udział jako mówczyni w wydarzeniu TEDxEuropeanClimatePactWarsaw. Ekspertka w programie Climate Leadership prowadzonym przez Centrum UNEP-Grid Warszawa. Obecnie pracuje także w projekcie Planet Reuse mającym na celu promowanie wdrażania systemów opakowań wielorazowych w Europie. W Planet Reuse odpowiada za działania w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce. Była zapraszana jako ekspertka na międzynarodowe wydarzenia takie jak TAIEX EPPA Circular Economy Workhop for Western Balkans, Circular Plastics Network for Training, Circ4Life Open Innovation Camp, Assessment of Turkey’s Potential on Transition to Circular Economy czy też cykl webinarów organizowanych przez European Environmental Bureau we współpracy z Environment Society of Oman.

O Mozaice Klimatycznej

Warsztat istnieje już w 50 językach. Na całym świecie ponad półtora miliona osób wzięło udział w warsztacie. Dzięki kursowi dołączysz do międzynarodowej społeczności moderatorów i moderatorek Mozaiki Klimatycznej i poprzez prowadzenie warsztatów w Twojej bibliotece i społeczności będziesz współtworzyć ten rosnący, globalny trend interaktywnej i angażującej formy edukacji klimatycznej.

Warsztat Mozaika Klimatyczna pozwala na poznanie kluczowych elementów nauki o klimacie, od wzrostu poziomu CO2 w atmosferze, po zakwaszenie oceanu czy zaburzenia obiegu wody. Warsztat ukazuje relacje przyczynowo-skutkowe oraz wpływ deregulacji naturalnych mechanizmów zarówno na ekosystemy, jak i życie ludzkie.

Mozaika Klimatyczna została stworzona przez francuskiego inżyniera Cedrica Ringenbacha i prowadzona jest na licencji Stowarzyszenia Le Fresque du Climat. Podczas warsztatu zapewniony jest najwyższy poziom merytoryczny. Materiały oparte są na raportach IPCC, czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu, a warsztat prowadzony jest tylko przez wyszkolonych moderatorów i moderatorki. Po ukończeniu kursu będziesz jednym/jedną z nich!

Jak przebiega warsztat, którego moderatorką/moderatorem zostaniesz?

Podczas warsztatu uczestnicy poznają kilka zestawów kart, na których przedstawiona jest wiedza
z zakresu nauki o klimacie. Wspólnie grupa dyskutuje nad związkami przyczynowo-skutkowymi pomiędzy kartami i tworzy rodzaj mozaiki ilustrujący różnorodne zależności. Po przedyskutowaniu wszystkich kart i ułożeniu mozaiki jest też czas na refleksję, rozmowę o emocjach oraz wprowadzenie do tematu rozwiązań dla kryzysu klimatycznego – możliwe ćwiczenie dotyczące rozwiązań dla danej społeczności.

 


Projekt „Biblioteki dla klimatu” jest realizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.