Śląski BiblioLAB w Zabrzu – aktywnie, innowacyjnie, 320 metrów pod ziemią

11 kwietnia w Zabrzu odbył się pierwszy w roku 2019 BiblioLAB - regionalne spotkanie bibliotekarzy, zorganizowane przez Stowarzyszenie LABiB oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jak na Śląsk przystało, spotkanie odbyło się w inspirującej przestrzeni zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido, będącej znaną zabrzańską atrakcją turystyczną.

Zamiast „czarnego złota” czerpaliśmy – pełnymi garściami – wiedzę o nowych trendach, metodach pracy i innowacyjnych działaniach bibliotek. Rozmawialiśmy o tym, jak zmieniać bibliotekę, by była estetycznie i funkcjonalnie zaprojektowana oraz skuteczniej promowana, jak usprawnić pracę zespołu za pomocą ogólnodostępnych darmowych narzędzi, w jaki sposób przygotowywać i prowadzić inspirujące zajęcia wokół książki dziecięcej z wykorzystaniem eksponatów nawiązujących do ich tematyki. Eksplorowaliśmy temat grafiki komputerowej jako propozycji bibliotecznych zajęć dla dzieci i młodzieży. Przedstawialiśmy autorskie projekty sieci LABiB i inne sposoby wymiany wiedzy i doświadczeń dla bibliotekarzy.

Spotkanie miało charakter interaktywny. Zgodnie z dewizą sieci LABiB („Dziel się wiedzą! Mnóż pomysły!”), regionalne BiblioLABY zostały wymyślone po to, by umożliwić uczestnikom nie tylko zapoznanie się z nowymi dla nich zagadnieniami, ale też dać okazję do dyskusji, wymiany doświadczeń czy zdobycia lub przećwiczenia nowych umiejętności. Tym razem projektowaliśmy i budowaliśmy „tańczące roboty”, prototypowaliśmy pomysły i rozwiązania metodą Design Thinking, uczyliśmy się rysowania za pomocą tabletu graficznego i programu KRITA, zastanawialiśmy się, jak wykorzystywać na zajęciach baśnie, a także wymyślaliśmy różne zastosowania dla wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w bibliotece.

Rozmawialiśmy też o projektach i działaniach realizowanych z powodzeniam w szkołach i bibliotekach szkolnych, np. o wykorzystywaniu na zajęciach edukacyjnych fotografii kosmosu, a także o tym, jak uczyć kreatywności, rozwiązywania problemów i pracy zespołowej na przykładzie projektu Odyseja Umysłu.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Koszowska


Śląski BiblioLAB był częścią cyklu „BiblioLABy 2019”, organizowanego przez Stowarzyszenie LABIB oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. 

Partnerzy i współorganizatorzy wydarzenia:

  • Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu
  • Biblioteka Śląska w Katowicach
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach