Wyniki konkursu „Matematyka na zielono”
Data publikacji: 16/10/23W tym projekcie zaprosiliśmy biblioteki do zorganizowania w bibliotekach wydarzeń (zajęć, warsztatów itp.), podczas których osoby uczestniczące poszukiwały inspiracji matematycznych w swoim otoczeniu, a także poznawały matematykę jako narzędzie pomocne w rozumieniu świata oraz wyzwań związanych ze zmianami klimatu.
Inspiracją dla projektu była książka pt. „Matematyka na zielono” autorstwa Mai Kramer, wydana przez mFundację – naszego partnera w tym projekcie. Książka odkrywa matematykę w przyrodzie, pozwala też rozumieć zmiany klimatyczne i naszą rolę w ochronie planety. Zawiera kilkaset matematyczno-ekologicznych ciekawostek, zadań i quizów.
Organizując wydarzenia, biblioteki mogły inspirować się książką, materiałami przygotowanymi w ramach projektu (cykl 3 webinariow oraz 3 scenariusze) lub wykorzystać własne pomysły.
Oceniając relacje z wydarzeń, braliśmy pod uwagę ich tematykę, realizacje celów projektu, różnorodność działań i metod pracy oraz jakość relacji. Docenialiśmy pomysłowość w znajdywaniu sposobów na zachęcanie użytkownikow i użytkowniczek do zainteresowania się matematyką i jej pojęciami oraz do refleksji nad stanem środowiska i zmianami klimatu. Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak biblioteki wykorzystują róznorodne formy pracy, metody, narzędzia i źródła, pomagając rozwijać wiedzę, praktyczne umiejetności i postawy osób w różnych grupach wiekowych.
Zdecydowaliśmy się przyznać 3 równorzędne nagrody główne oraz 3 wyrożnienia.
Nagrody główne:
1. Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie
– za cykl różnorodnych zajęć łączących w sobie gry i kreatywne zabawy ruchowe, opowiadanie historii, quizy, zawody terenowe, challenge w mediach społecznościowych i za umiejętne wykorzystanie w nich motywów matematycznych i ekologicznych.
Opisy i zdjęcia: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02GFirwnD5NVSh1cwXKSqTJijigjHSohrQcV8f5vDmztTwFRYgbw87Skxpnkd8Efvsl&id=100064412396895
2. Miejska Biblioteka Publiczna im. Agnieszki Osieckiej w Darłowie
– za cykl angażujących zajęć matematyczno-ekologicznych dla dzieci, w tym wspólne budowanie hotelu dla owadów.
Relacja – film: https://www.facebook.com/biblioteka.darlowo/videos/1654457778386264 ·
3. Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego w Kętach
– za pomysłowe wykorzystanie ekologicznych „pomocy naukowych” z recyklingu do ważenia i mierzenia w kreatywnych zabawach w ogrodzie bibliotecznych oraz w czasie spacerów po lesie
Relacja – film: https://www.facebook.com/watch/?v=222586857142481
Relacja – opis: https://www.biblioteka.kety.pl/index.php/aktualnosci/filia-kety-podlesie/2845-przemierzamy-las-z-matematyka-na-zielono
Wyróżnienia
1. Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie
– za cykl zajęć dla różnych grup wiekowych, w formie wakacyjnego projektu, z wykorzystaniem książki „Matematyka na zielono”, w tym za pomysłową akcję „Roślina za quiz matematyczny i książkę”
Film: https://www.facebook.com/100064855531371/videos/1470227383770800/
2. Biblioteka szkolna, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Szkoła Podstawowa im. Marii Sklodowskiej- Curie w Świątkach
– za szkolny mini-festiwal „Matematyka na zielono” z matematycznymi i ekologicznymi zadaniami
3. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich
– za cykl zajęć dla różnych grup wiekowych (dzieci, seniorów), w tym za wprowadzenie seniorów w tematykę sztucznej inteligencji oraz permakultury
Relacje:
http://24klodzko.pl/projekt-matematyka-na-zielono-w-bibliotece-w-jaszkowej-gornej/
http://24klodzko.pl/matematyczne-wakacje-w-bibliotece-publicznej-gminy-klodzko/
Projekt „Matematyka na zielono” realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Fundacją mBanku.