Scenariusz zajęć z książką „Idol: Maria Skłodowska-Curie”

Scenariusz zajęć z książką Justyny Styszyńskiej „Idol: Maria Skłodowska-Curie”, wydanej przez Wydawnictwo Widnokrąg.

Czas trwania:

Grupa wiekowa:
9 lat i więcej

Cele:

Uczestnicy zajęć:

• dowiadują się, kim była Maria Skłodowska-Curie, gdzie i kiedy żyła, pracowała,
  • rozumieją, czym jest nauka, badania,
  • dowiadują się o dyscyplinach naukowych: chemii i fizyce,
  • dowiadują się, kim jest naukowiec,
  • dowiadują się, jak wygląda laboratorium,
  • poznają podstawowe przyrządy badawcze,
  • uczą się przeprowadzać doświadczenia,
  • współpracują w grupie i w parze.

Potrzebne materiały:

• książka „Idol: Maria Skłodowska-Curie”,
  • mapa Europy, Polski i Francji, plan Warszawy i Paryża (można skorzystać z atlasów będących w posiadaniu biblioteki albo pobrać mapy z Internetu),
  • co najmniej trzy latarki z mocną wiązką światła,
  • co najmniej trzy lusterka,
  • sznurek,
  • materiały potrzebne do doświadczenia: szklanki, atrament, ocet, ciepła i zimna woda.

Jak promować spotkanie?

• Jeśli często pracujesz z dziećmi z tej grupy wiekowej, przekaż zaproszenia dzieciom, ich rodzicom, a także nauczycielom.
  • Przygotuj plakat z informacją o warsztatach (pamiętaj, aby wywiesić go także poza biblioteką).
  • Zamieść informację o spotkaniu na stronie internetowej Twojej biblioteki, blogu czy profilu na Facebooku.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Zabawa w atom

Przeczytajcie w książce opis atomu (str. 13), a potem zróbcie żywy model wybranego pierwiastka. Uczestnicy dzielą się na protony (ze znakiem „+”), neutrony (bez znaku) i elektrony (ze znakiem „-”). Protony i neutrony trzymają się razem, blisko siebie w środku pomieszczenia – tworzą tzw. jądro atomu. Elektrony biegają dookoła nich, tworząc chmurę elektronów. Liczba elektronów równa się liczbie protonów.

W rzeczywistych pierwiastkach liczba poszczególnych cząstek zależy od atomu, np.:

2. Przesyłanie promieni

Promieniowania jądrowego nie da się pokazać dzieciom w sposób łatwy i bezpieczny. Ale możecie przeprowadzić prosty eksperyment fizyczny z promieniowaniem widzialnym (takim jak np. strumień światła z lasera) – pokazać tzw. prawo odbicia, które mówi, że kąt padania strumienia światła jest taki sam, jak kąt odbicia.

a. Wersja z lusterkiem: Potrzebny będzie strumień silnego światła (np. słońce, latarka) i kilka lusterek. Uczestnicy biorą po kolei lusterka i tak się ustawiają, żeby „przekazać” światło dalej do sąsiada. Poniżej przykład z jednym lustrem.

b. Wersja ze sznurkiem: Zamiast promienia światła można wykorzystać sznurek lub włóczkę – rozstawić dzieci i rozciągnąć sznurek, który udawać będzie bieg promienia światła.

3. Eksperyment chemiczny

Maria Skłodowska-Curie zaczęła się uczyć chemii jeszcze w Warszawie. Możecie przeprowadzić prosty eksperyment chemiczny, np. ze znikającym atramentem. Jego opis znajdziecie pod adresem: www.klubnaukowca.pl/atramentowe-czary/.

4. Zabawa z mapą

Przeczytajcie fragmenty książki, w których jest mowa o tym, gdzie Maria Skłodowska-Curie mieszkała w Polsce i we Francji. Przygotujcie mapę Polski, Francji i Europy oraz plan Warszawy i Paryża.

1. Pokażcie na Mapie Europy, gdzie jest Polska, Francja, oceńcie, czy to daleko.
  2. Pokażcie na mapie Warszawy, gdzie urodziła się Maria Skłodowska-Curie, gdzie jest Muzeum Przemysłu i Rolnictwa (Krakowskie Przedmieście, obok Kościoła św. Anny – tu Maria pracowała przed wyjazdem do Francji), gdzie jest Instytut Radowy (Wawelska 15), gdzie nowe Centrum Onkologii (Roentgena 5).
  3. Pokażcie na mapie Paryża, gdzie jest Sorbona (Uniwersytet Paryski), gdzie Maria mieszkała u siostry (Paryż, 19. dzielnica, rue d’Allemagne, dziś Avenue Jean Jaures), a gdzie mieszkała wraz z mężem (rue Glaciere 24) itd.

​Przy realizacji tego zadania może być też przydatny dostępny online artykuł „Paryż i Sceux śladami Marii Skłodowskiej-Curie”.