Wyniki rekrutacji do projektu „Książki bez granic”

Ogłaszamy wyniki rekrutacji do projektu „Książki bez granic”. W projekcie weźmie udział 8 bibliotek. Przyjętym bibliotekom serdecznie gratulujemy!

Celem projektu „Książki bez granic” jest wspieranie osób dorosłych, które doświadczają trudności w czytaniu książek spowodowane niepełnosprawnością, neuroróżnorodnością, podeszłym wiekiem lub sytuacją zdrowotną, a także osób czytających w drugim, obcym dla siebie języku (w szczególności migrantów i migrantek). W tym projekcie tworzymy i upowszechniamy uniwersalnie projektowane książki i przygotowujemy bibliotekarki i bibliotekarzy do korzystania z nich w działaniach skierowanych do osób doświadczających trudności w czytaniu.

Do udziału w rekrutacji zaprosiliśmy biblioteki publiczne i pedagogiczne (otwarte dla wszystkich mieszkańców, pracujące z osobami dorosłymi). Otrzymaliśmy 21 zgłoszeń – za wszystkie serdecznie dziękujemy!

Oceniając zgłoszenia braliśmy pod uwagę:

• doświadczenie bibliotek w działaniach z osobami dorosłymi doświadczającymi trudności w korzystaniu z książek, np. z osobami z demencją, dysleksją, w spektrum autyzmu, osobami, dla których język polski nie jest pierwszym językiem,
  • doświadczenie osób, które biblioteki zaproponowały do udziału w projekcie, w prowadzeniu działań edukacyjnych z osobami dorosłych,
  • wcześniejszą współpracę biblioteki z FRSI w ramach projektów edukacyjnych, skierowanych do osób dorosłych.

Dodatkowym atutem była znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym osób zaproponowanych do udziału w projekcie.

Lista przyjętych bibliotek

(kolejność alfabetyczna według nazw gmin):

• Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej
  • Miejska Biblioteka Publiczna – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau
  • Biblioteka Publiczna w Kokoszkowach
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
  • Biblioteka Miejska w Łodzi
  • Biblioteka Publiczna im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku
  • Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie

Serdecznie gratulujemy! Z przyjętymi bibliotekami skontaktujemy się drogą mailową i przekażemy niezbędne informacje związane z udziałem w projekcie.

Projekt realizujemy ramach programu Erasmus+ w partnerstwie: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (Polska, lider), Fundacja Powszechnego Czytania (Polska), Stadt Köln (Niemcy), Leser søker bok (Norwegia), Trøndelag fylkebibliotek (Norwegia), Українська бібліотечна асоціація (Ukraina) – partner stowarzyszony.