LublinIsYouth! Bibliotekarze i młodzież – wspólnota doświadczeń. Projekt szkoleniowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
Data publikacji: 05/07/23Działania projektowe obejmują cykl szkoleń skierowanych do lubelskich bibliotekarzy pracujących z młodzieżą. Są podzielone na cztery bloki tematyczne: ogólny, literacki, teatralny i filmowy. Celem szkoleń jest zdobycie i pogłębienie wiedzy w zakresie pracy i budowania relacji z nastoletnim czytelnikiem. Podczas pierwszego szkolenia, w ramach bloku ogólnego, bibliotekarze poznali różne metody badania potrzeb młodych ludzi oraz sposoby projektowania oferty dla nastolatków, oparte na wzajemnej aktywnej współpracy. Drugie szkolenie przybliżyło bibliotekarzom metody wspierające młodych ludzi w diagnozowaniu ich mocnych stron, skutecznym wyznaczaniu i realizacji celów czy rozwijaniu odporności psychicznej.
W ramach bloku ogólnego odbyły się szkolenia zatytułowane: „Z młodzieżą czy dla młodzieży? Czym jest autentyczne uczestnictwo młodych w kulturze i jak je wypracować w bibliotece” i „Odkryj swój biegun! Jak zaprojektować i poprowadzić warsztaty rozwoju osobistego dla młodzieży”, które poprowadziła Agata Warywoda, bibliotekarka związana zawodowo z Krośnieńską Biblioteką Publiczną oraz Akademickim Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii w Rzeszowie oraz szkolenie „Kultura: krea(k)tywnie! Trening kreatywności dla pracowników instytucji kultury”, które poprowadził Karol Baranowski, bibliotekarz związany z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie, organizator oraz twórca gier miejskich: edukacyjnych, historycznych i literackich.
W ramach bloku literackiego odbyło się szkolenie zatytułowane „Słowa mają moc”, które d Dotyczyło zakresu technik storytellingu i konstruowania opowieści. Z dużym zaangażowaniem i pasją poprowadziła je Natalia Kościńska, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster” oraz twórczyni podcastu „Słowiańskości”. Podczas szkolenia bibliotekarze dowiedzieli się, jak sprawnie zbudować fabułę opowieści w oparciu o technikę storytellingu. Stworzyli też swoje opowieści, dzięki czemu doświadczyli ich sprawczej mocy.
W ramach bloku teatralnego odbyło się szkolenie instruktorskie z improwizacji teatralnej zatytułowane „Teatr (nie)przypadkowy”, a w ramach bloku filmowego szkolenie pt. „Kinowa kostka rubika, czyli jak wykorzystywać kino w pracy z młodzieżą”.
Projekt wpisuje się w program Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 skupiający się
na kreowaniu wizerunku miasta przyjaznego młodzieży, wspierającego i zachęcającego młodzież do aktywności twórczej. Ma za zadanie wyposażyć bibliotekarzy w narzędzia pomocne w przyciągnięciu i zatrzymaniu w bibliotece nowych młodych czytelników.
Projekt „LublinIsYouth! Bibliotekarze i młodzież – wspólnota doświadczeń!”, który realizuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.