Poznaj bibliotekę internetową Wolne Lektury i skorzystaj z narzędzi wzbogacających doświadczenie czytania
Data publikacji: 10/12/24Autorka: Aleksandra Sekuła
Misją Wolnych Lektur jest wspieranie czytelnictwa osób w każdym wieku, na terenie całego kraju, a także w ośrodkach polonijnych. Wiemy, że czytelniczki i czytelnicy publikacji cyfrowych sięgają równie chętnie po książki papierowe: są to po prostu osoby czytające. Chcielibyśmy nawiązać bliższy kontakt z bibliotekami, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, aby przekonać bibliotekarki i bibliotekarzy, że nasza praca może wspierać ich działania. Zależy nam na tym, aby poznać potrzeby bibliotek, sprawdzić, w jakim stopniu możemy na nie odpowiedzieć już teraz, a w jakim będziemy mogli zrobić coś dla bibliotek w przyszłości.
Domena publiczna
W bibliotece Wolne Lektury znaleźć można przede wszystkim dzieła z domeny publicznej, tj. takie, których autor/autorka i ewentualnie tłumacz/tłumaczka nie żyją już co najmniej od 70 lat. W 2024 roku do domeny publicznej weszły dzieła osób zmarłych w 1953 r., czyli m.in. Juliana Tuwima, Kornela Makuszyńskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (zob. np.: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/galczynski-porfirion-osielek-czyli-klub-swietokradcow/).
Od lat staramy się włączać do naszych zasobów jak najwięcej tytułów z listy lektur szkolnych oraz sylabusów uniwersyteckich (https://wolnelektury.pl/info/lektury-szkolne/). Jeśli jakieś poszukiwane dzieło znalazło się już w domenie publicznej, a jego tłumaczenie długo jeszcze do niej nie trafi, próbujemy pozyskać środki finansowe na nowe tłumaczenie (stało się tak np. w przypadku Małego Księcia czy Doktora Dolittle.
Kolekcje – dla każdego coś ciekawego
Tworzymy zróżnicowane zasoby, czego odzwierciedleniem są liczne kolekcje tematyczne, jak np.: Biblioteczka antyczna, Biblioteczka filozoficzna, Biblioteczka Boya, obejmująca tłumaczenia literatury francuskiej, Kolekcja bajek, Literatura polska w tłumaczeniu na języki obce, Fantastyka, Historia ludowa, Korespondencja i publicystyka czy literatura kryminalno-sensacyjna i detektywistyczna.
Choć większość publikacji z domeny publicznej to dzieła dawniejsze, korzystamy z każdej okazji, żeby epoka ,,współczesność” wśród naszych publikacji pełna była ciekawych pozycji.
Narzędzia wzbogacające lekturę online
W bibliotece Wolnych Lektur wykorzystujemy tagowanie i Open Linked Data (otwarte dane powiązane) – narzędzia, za pomocą których można odsyłać do konkretnych miejsc w utworze i uzupełniać jego treść o dodatkowe informacje, np. mapy, zdjęcia czy definicje pochodzące z zewnętrznych źródeł. Wspomagają one lekturę trudniejszych w odbiorze tekstów, ale też wzbogacają doświadczenie czytania. To tzw. pinezki.
Na przykład czytając online W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza, możemy kliknąć w niebieskie pinezki, aby zorientować się, gdzie rozgrywa się akcja i kim był Mahdi. Podobnie przy lekturze W osiemdziesiąt dni dookoła świata Jules’a Verne’a.
W mniej znanej, ale niezwykle ciekawej książce pt. Wycieczka kolarza na Mazury Pruskie, autorstwa niejakiego Dzierżka, można przeczytać relację z rowerowej wyprawy z 1896 roku, a przy okazji za pomocą dodanych do tekstu odsyłaczy (pinezek) odnaleźć na mapie wymienione w książce miejscowości i zobaczyć ich zdjęcia.
Zachęcamy także do wypróbowania pinezek w Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, które ożywiają książkowe opisy przyrody poprzez wyświetlanie zdjęć opisywanych roślin, a dociekliwe czytelniczki i czytelników kierują do opisów w Wikipedii ze szczegółowymi informacjami. Dzięki zastosowaniu pinezek można stworzyć literacką mapę swojej okolicy.
Zaproszenie do wspólnej przygody w 2025 r.
Podczas planowanych w nadchodzącym roku warsztatów online będzie można dowiedzieć się więcej o bibliotece Wolne Lektury. Planujemy zdradzić wszystkie tajniki naszej biblioteki, również kulisy przygotowywania publikacji. Dodatkową atrakcją będzie konkurs ,,Spacer literacki po mojej okolicy na podstawie własnego scenariusza” z czytnikami e-booków jako nagrodami. Szczegóły dotyczące warsztatu i konkursu udostępnimy na początku przyszłego roku.
Zachęcamy do zapisania się na newsletter, żeby na bieżąco śledzić nasze działania.
Kontakt:
Fundacja Wolne Lektury
ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125
00-514 Warszawa
tel. +48 22 621 30 17
kom. +48 789 834 173
e-mail: fundacja@wolnelektury.pl
Dołącz do Przyjaciół Wolnych Lektur