Scenariusz zajęć z książką „Idol: Maria Skłodowska-Curie”
Data publikacji: 26/01/17Scenariusz zajęć z książką Justyny Styszyńskiej „Idol: Maria Skłodowska-Curie”, wydanej przez Wydawnictwo Widnokrąg.

Czas trwania:
45 minut
Grupa wiekowa:
9 lat i więcej
Cele:
Uczestnicy zajęć:
- dowiadują się, kim była Maria Skłodowska-Curie, gdzie i kiedy żyła, pracowała,
- rozumieją, czym jest nauka, badania,
- dowiadują się o dyscyplinach naukowych: chemii i fizyce,
- dowiadują się, kim jest naukowiec,
- dowiadują się, jak wygląda laboratorium,
- poznają podstawowe przyrządy badawcze,
- uczą się przeprowadzać doświadczenia,
- współpracują w grupie i w parze.
Potrzebne materiały:
- książka „Idol: Maria Skłodowska-Curie”,
- mapa Europy, Polski i Francji, plan Warszawy i Paryża (można skorzystać z atlasów będących w posiadaniu biblioteki albo pobrać mapy z Internetu),
- co najmniej trzy latarki z mocną wiązką światła,
- co najmniej trzy lusterka,
- sznurek,
- materiały potrzebne do doświadczenia: szklanki, atrament, ocet, ciepła i zimna woda.
Jak promować spotkanie?
- Jeśli często pracujesz z dziećmi z tej grupy wiekowej, przekaż zaproszenia dzieciom, ich rodzicom, a także nauczycielom.
- Przygotuj plakat z informacją o warsztatach (pamiętaj, aby wywiesić go także poza biblioteką).
- Zamieść informację o spotkaniu na stronie internetowej Twojej biblioteki, blogu czy profilu na Facebooku.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa w atom
Przeczytajcie w książce opis atomu (str. 13), a potem zróbcie żywy model wybranego pierwiastka. Uczestnicy dzielą się na protony (ze znakiem „+”), neutrony (bez znaku) i elektrony (ze znakiem „-”). Protony i neutrony trzymają się razem, blisko siebie w środku pomieszczenia – tworzą tzw. jądro atomu. Elektrony biegają dookoła nich, tworząc chmurę elektronów. Liczba elektronów równa się liczbie protonów.
W rzeczywistych pierwiastkach liczba poszczególnych cząstek zależy od atomu, np.:
2. Przesyłanie promieni
Promieniowania jądrowego nie da się pokazać dzieciom w sposób łatwy i bezpieczny. Ale możecie przeprowadzić prosty eksperyment fizyczny z promieniowaniem widzialnym (takim jak np. strumień światła z lasera) – pokazać tzw. prawo odbicia, które mówi, że kąt padania strumienia światła jest taki sam, jak kąt odbicia.
a. Wersja z lusterkiem: Potrzebny będzie strumień silnego światła (np. słońce, latarka) i kilka lusterek. Uczestnicy biorą po kolei lusterka i tak się ustawiają, żeby „przekazać” światło dalej do sąsiada. Poniżej przykład z jednym lustrem.
b. Wersja ze sznurkiem: Zamiast promienia światła można wykorzystać sznurek lub włóczkę – rozstawić dzieci i rozciągnąć sznurek, który udawać będzie bieg promienia światła.
3. Eksperyment chemiczny
Maria Skłodowska-Curie zaczęła się uczyć chemii jeszcze w Warszawie. Możecie przeprowadzić prosty eksperyment chemiczny, np. ze znikającym atramentem. Jego opis znajdziecie pod adresem: www.klubnaukowca.pl/atramentowe-czary/.
4. Zabawa z mapą
Przeczytajcie fragmenty książki, w których jest mowa o tym, gdzie Maria Skłodowska-Curie mieszkała w Polsce i we Francji. Przygotujcie mapę Polski, Francji i Europy oraz plan Warszawy i Paryża.
- Pokażcie na Mapie Europy, gdzie jest Polska, Francja, oceńcie, czy to daleko.
- Pokażcie na mapie Warszawy, gdzie urodziła się Maria Skłodowska-Curie, gdzie jest Muzeum Przemysłu i Rolnictwa (Krakowskie Przedmieście, obok Kościoła św. Anny – tu Maria pracowała przed wyjazdem do Francji), gdzie jest Instytut Radowy (Wawelska 15), gdzie nowe Centrum Onkologii (Roentgena 5).
- Pokażcie na mapie Paryża, gdzie jest Sorbona (Uniwersytet Paryski), gdzie Maria mieszkała u siostry (Paryż, 19. dzielnica, rue d’Allemagne, dziś Avenue Jean Jaures), a gdzie mieszkała wraz z mężem (rue Glaciere 24) itd.
Przy realizacji tego zadania może być też przydatny dostępny online artykuł „Paryż i Sceux śladami Marii Skłodowskiej-Curie”.