Kluby kreatywności w bibliotekach: projekt, strona i film poświęcone bibliotecznym twórczym przestrzeniom

Zapraszamy do odwiedzenia strony z zasobami na temat twórczych przestrzeni (makerspace i nie tylko) działających w bibliotekach. Strona jest elementem projektu "Kluby kreatywności w bibliotekach", którego edycję pilotażową zrealizowaliśmy w pięciu polskich bibliotekach.

W naszym projekcie nawiązujemy do idei ruchu mejkerskiego i koncepcji „makerspace”, czyli publicznie dostępnych miejsc, w którym ludzie spotykają się i korzystają z dostępnych tam narzędzi – po to, by uczyć się przez zabawę i eksperymentowanie, wspólnie coś tworzyć, wymyślać i realizować różne projekty, a także dzielić się wiedzą i rozwiązywać problemy. Klubem kreatywności może być przestrzeń typu „makerspace”, ale też inne miejsce w najbardziej dogodnej dla biblioteki i użytkowników formie organizacyjnej.

Dowiedz się więcej o projekcie „Kluby kreatywności w bibliotekach”.

Odwiedź stronę klubykreatywnosci.org.

W edycji pilotażowej projektu wzięło udział pięć bibliotek:

• Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego Galeria Książki / Oświęcim (woj. małopolskie) /
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie / Legionowo (woj. mazowieckie) /
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Obrazowie / Obrazów (woj. świętokrzyskie) /
  • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno / Piaseczno (woj. mazowieckie) /
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej / Biała Podlaska (woj. lubelskie) /

Obejrzyj film przygotowany w ramach projektu „Kluby kreatywności w bibliotekach”, prezentujęcy klub w Miejskiej Bibliotece Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu:

Na stronie „Kluby kreatywności w bibliotekach” znajdziesz:

• „Zasobnik”, w którym omawiamy m.in. koncepcję twórczych przestrzeni, formy organizacyjne, jakie taka przestrzeń może przybierać, opisujemy, jak taka przestrzeń może być wyposażona i jakie działania może prowadzić, podajemy też dużo przykładów z całego świata;
  • opisy klubów, które powstały w ramach edycji pilotażowej projektu oraz informacje o ich wyposażeniu i działaniach,
  • „Inspiracje” – przykłady twórczych działań zrealizowanych lub możliwych do realizacji w bibliotecznych twórczych przestrzeniach.

Serdecznie zapraszamy do korzystania!