GET IT 2.0, cyfrowy miesiąc z Labibem – nagrania webinariów

GET IT 2.0 to wydarzenie zorganizowane przez członkowów liderskiej sieci bibliotekarzy LABiB, przy wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W ramach cyfrowego miesiaca z LABiB-em odbyły się cztery webinaria poświęcone: pozyskiwaniu i udostępnianiu e-booków, pracy z książką multimedialną, bibliotekom cyfrowym, internetowym zasobom, z których mogą korzystać czytelnicy i archiwom cyfrowym lokalnej społeczności.

O swoich doświadczeniach związanych ze zbieraniem i digitalizacją dokumentów życia społecznego opowiedziała Małgorzata Zbroszczyk, członkini sieci LABiB, kierownik Działu Informacji Regionalnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Uczestnicy webinarium dowiedzieli się m.in. tego, jaki sprzęt i programy są niezbędne do tworzenia archiwów cyfrowych, gdzie szukać partnerów do współpracy i jak można prezentować zebrane informacje.

Prelegentem kolejnego spotkania internetowego był Remigiusz Lis, kierownik Działu Mediów Cyfrowych „Digitarium” Biblioteki Śląskiej, koordynator Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Spotkanie poświęcone było tworzeniu i organizacji bibliotek cyfrowych. Tym razem próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania, czy biblioteka cyfrowa to jeszcze biblioteka, jak z nią współpracować, jak stworzyć własną i czy cyfryzacja tekstów jest zagrożeniem dla tradycyjnej książki.

O czytaniu na ekranie mówiła natomiast Marta Kostecka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, członkini sieci LABiB. Przekonaliśmy się, że czytać można tam, gdzie się chce i tak, jak się chce – bo to właśnie oferują nam m.in. książki interaktywne, książki w chmurze czy te w formatach na urządzenia mobilne. Dowiedzieliśmy się też o czytelniach online, które można polecać użytkownikom oraz o projektach Google Books i Wolne Lektury.

Na ostatnim webinarium Mariusz Gabrysiak, kierownik Działu Automatyzacji Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu przedstawił sposoby na wprowadzenie ebooków do oferty biblioteki. W trakcie webinarium dowiedzieliśmy się m.in.: o metodach pozyskiwania e-booków i udostępniania ich czytelnikom, przewidywanych kosztach i ich wpływie na kształt oferty, rodzajach (formatach) e-booków  i urządzeniach, na których można je czytać.