Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile – nagranie webinarium z 11 kwietnia 2016 r.

Pierwsze z cyklu webinariów w ramach miesiąca tematycznego "Wielokulturowość w praktyce" na portalu labib.pl, poświęcone akcji Żonkile. Akcja Żonkile organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (19 kwietnia).

Webinarium skierowane było szczególnie do osób zainteresowanych zorganizowaniem akcji Żonkile w swojej szkole, bibliotece lub miejscowości.

Podczas webinarium mówiliśmy o tym, skąd wziął się pomysł na takie upamiętnianie powstania, dlaczego jako symbol akcji został wybrany żonkil, jak akcja zmieniała się na przestrzeni lat oraz w jaki sposób zorganizować akcję w swojej szkole lub bibliotece.

Prezentację przedstawiły:

Ewa Budek – specjalistka ds. programów kulturalnych Muzeum POLIN, pomysłodawczyni akcji Żonkile;
Maria Mossakowska – specjalistka ds. programów kulturalnych Muzeum POLIN; koordynatorka akcji Żonkile;
Zofia Mioduszewska – starsza specjalistka ds. edukacji Muzeum POLIN, odpowiedzialna za kontakt ze szkołami i bibliotekami w całej Polsce.

Webinarium poprowadziła Magdalena Arażny, specjalistka ds. komunikacji w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania:

Nagranie trwa ponad 59:21 minut – dla ułatwienia podajemy więc listę poruszanych tematów i wskazujemy, w którym momencie webinarium zostały poruszone:

00:29-02:31 Wprowadzenie
02:37-14:02 CZĘŚĆ I: Dlaczego Żonkile?  – prezentacja Ewy Budek o tym, skąd wziął się pomysł na takie upamiętnianie powstania i dlaczego jako symbol akcji został wybrany żonkil
14:05-28:42 CZĘŚĆ II: Co udało się osiągnąć? –  prezentacja Marii Mossakowskiej o tym, jak akcja zmieniała się na przestrzeni lat i jakimi zasadami warto się kierować przy rozdawaniu żonkili
28:45-49:29 CZĘŚĆ III: Plany na ten rok – prezentacja Zofii Mioduszewskiej o tym, w jaki sposób zorganizować akcję w swojej szkole lub bibliotece i jak wykorzystać do tego materiały Muzeum POLIN
49:40-57:05 Sesja pytań i odpowiedzi

Materiały przygotowane przez Muzeum POLIN dostępne są pod adresem: www.polin.pl/zonkile.