Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych

Projekt dotyczy przygotowania bibliotekarek i bibliotekarzy do prowadzenia edukacji finansowej osób dorosłych w bibliotekach.

Celem projektu było podniesienie poziomu edukacji finansowej osób dorosłych w 4 krajach Europy Środkowej uczestniczących w projekcie poprzez wypracowanie i przetestowanie metodologii edukacji finansowej osób dorosłych z pomocą bibliotek publicznych, w których przeszkoleni bibliotekarze i bibliotekarki będą mogli spełniać rolę przewodników po wiedzy finansowej oferując kurs edukacji finansowej mieszkańcom swego rejonu.

Projekt realizowaliśmy w latach 2018-2021 w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ Akcja 2: Partnerstwa strategiczne/Edukacja dorosłych. Naszymi partnerami byli: Global Libraries Bulgaria Foundation (Bułgaria), Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka Słowenii, “Ovid Densusianu” Hunedoara-Deva County Library (Rumunia) oraz National Association of Public Librarians and Libraries in Romania jako partner stowarzyszony. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy biblioteki publiczne i pedagogiczne z całej Polski, które chciałyby rozwinąć bądź rozszerzyć swoje działania edukacyjne skierowane do osób dorosłych. Do projektu przyjęliśmy bibliotekarzy i bibliotekarki z 20 bibliotek.

W ramach projektu wypracowaliśmy model edukacji finansowej, na podstawie którego pracownicy bibliotek mogą realizować w swoich placówkach edukację finansową. Projekt proponuje bibliotekom otwarte i dostępne bezpłatnie kursy online zarówno dla bibliotekarzy i bibliotekarek jak i użytkowników bibliotek – na platformie https://finlit.eu. Pracownicy bibliotek dzięki tym kursom mogą przygotować się do roli przewodników po wiedzy finansowej, a użytkownicy bibliotek – zwiększyć swoją wiedzę finansową, aby świadomie korzystać z produktów oferowanych na rynku usług finansowych, w szczególności przez internet.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie https://finlit.eu/edu/.