Książki niosące nadzieję

W październiku 2023 r. we współpracy z Wydawnictwem Widnokrąg zaprosiliśmy biblioteki publiczne, szkolne i pedagogiczne pracujące z dziećmi do udziału w konkursie – akcji „Książki niosące nadzieję”. Zgłoszenia przyjmowaliśmy zgodnie z zasadą „kto pierwszy, ten lepszy”. Przyjęte biblioteki otrzymały otrzymały jedną z książek wydanych w ramach projektu Wydawnictwa Widnokrąg „Książki niosące nadzieję” w języku polskim i ukraińskim (wraz ze scenariuszem zajęć) i zorganizowały zajęcia dla dzieci z Polski i Ukrainy.

Co to znaczy, że ktoś jest szczęśliwy?
Czy dla każdego szczęście znaczy to samo?
Co jest ważniejsze: wspomnienia czy marzenia?
Czego uczy nas przeszłość?
Jak można stworzyć coś z niczego?
Czy NIC może COŚ znaczyć?

Autorki wielokrotnie nagradzanego tryptyku poświęconego emocjom oraz Wydawnictwo Widnokrąg zachęcają do wspólnego z dziećmi poszukiwania odpowiedzi na powyższe pytania. „Prawy i Lewy“, „Coś i Nic“, „Wczoraj i Jutro“ – to książki zachęcające do przyglądania się rzeczywistości z różnych perspektyw. Pokazują pozytywne rozwiązania, uczą, czym są wartości i jak wyrażać emocje. Pomagają dzieciom rozwijać ważne społeczne umiejętności, takie jak życzliwość, empatia, tolerancja czy poczucie własnej wartości.

Z myślą o dzieciach, które musiały uciekać przed wojną, Wydawnictwo Widnokrąg przygotowało ukraińskie tłumaczenia tych trzech książek oraz przykładowe scenariusze lekcji / warsztatów. Zarówno książki, jak i scenariusze dostępne są bezpłatnie na stronie Wydawnictwa (https://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/knyzky-ukrajinskoju-mowoju/).

Правий і Лівий. Текст: Анна Пашкевич, Переклад: Ольга Смольницька, Ілюстрації: Кася Валентинович

ЩОСЬ І НІЩО. Текст: Анна Пашкевич, Переклад: Ольга Смольницька, Ілюстрації: Кася Валентинович

Учора і Завтра. Текст: Анна Пашкевич, Переклад: Ольга Смольницька, Ілюстрації: Кася Валентинович

Więcej informacji o projekcie „Książki niosące nadzieję”: https://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/ksiazki-niosace-nadzieje/

KONKURS „KSIĄŻKI NIOSĄCE NADZIEJĘ”

Zadanie konkursowe polegało na przeprowadzeniu przynajmniej jednego spotkania dla dzieci z Polski i Ukrainy, z wykorzystaniem otrzymanej książki i towarzyszącego jej scenariusza. Możliwe jest również przygotowanie zajęć z książką według własnego pomysłu.

Zorganizowaliśmy webinarium, podczas którego autorka książki opowiedziała o tym, jak można przeprowadzić zajęcia dla dzieci z konkursowymi książkami oraz podzieli się doświadczeniami ze swoich spotkań z dziećmi.

Przyjęte biblioteki wzięły udział w konkursie na najciekawszą relację z przeprowadzonych zajęć.

 

WIĘCEJ INFORMACJI

 

KONTAKT

Informacji o konkursie udziela Agnieszka Koszowska, agnieszka.koszowska@frsi.org.pl

 


 

Wydanie książek zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Kreatywna Europa”.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.