Matematyka na zielono

Projekt "Matematyka na zielono" realizujemy we współpracy zFundacją mBanku (mFundacja). Bezpośrednią inspiracją do jego powstania była wydana przez mFundację  książka pt. „Matematyka na zielono” autorstwa Mai Kramer.

W tym projekcie zapraszamy do zorganizowania w bibliotekach wydarzeń (spotkań, zajęć, warsztatow, gier miejskich itp.), podczas których:

 • zachęcicie dzieci, młodzież i dorosłych do poszukiwania inspiracji matematycznych w otoczeniu,
 • przybliżycie im prawa i pojęcia matematyki, ale przede wszyskim pokażecie ją jako narzędzie, które pomaga zrozumieć świat,
 • rozbudzicie ich ciekawość i zainspirujecie do refleksji nad zmianami klimatu,
 • zachęcicie do uczenia się przez całe życie – poprzez zabawę, eksperymentowanie i wspólne działanie.

Projekt „Matematyka na zielono” realizujemy we współpracy zFundacją mBanku (mFundacja). Bezpośrednią inspiracją do jego powstania była wydana przez mFundację  książka pt. „Matematyka na zielono” autorstwa Mai Kramer. Odkrywa ona matematykę w przyrodzie, pozwala też rozumieć zmiany klimatyczne i naszą rolę w ochronie planety. Zawiera kilkaset matematyczno-ekologicznych ciekawostek, zadań i quizów. Tę i inne publikacje o edukacji matematycznej można pobrać bezpłatnie ze strony mjakmatematyka.pl.

Projekt ogłosilismy 22 kwietnia: w Dzień Ziemi i jednocześnie równo rok od premiery książki „Matematyka na zielono”.

Biblioteki, które dołączyły do projektu, otrzymały zamówioną przez siebie liczbę (od 1 do 5) egzemplarzy tej książki. Udostępniliśmy scenariusze pomocne w przygotowywaniu wydarzeń i zorganizowaliśmy cykl trzech webinariów poświęconych wybranym tematom. Planując wydarzenia, można inspirować się zagadnieniami omówionymi w książce, scenariuszach i webinariach, ale też przygotować wydarzenia według własnych pomysłów. Dla bibliotek, które wezmą udział w projekcie, zorganizujemy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Przygotujemy też publikację z opisami najciekawszych wydarzeń przeprowadzonych w bibliotekach.

Harmonogram działań w projekcie:

 • 22 kwietnia 2023: rozpoczęcie naboru bibliotek
 • do 15 maja 2023 (lub do wyczerpania limitu miejsc): przyjmowanie zgłoszeń bibliotek
 • 16 maja – 10 czerwca 2023: wysyłka do bibliotek książek „Matematyka na zielono”
 • 15 maja – 31 maja 2023: realizacja webinariów
 • 20 maja – 30 września 2023: organizacja wydarzeń w bibliotekach
 • do 15 października 2023: realizacja konkursu
 • do 31 października 2023: publikacja dobrych praktyk

Serdecznie zapraszamy i gorąco zachęcamy do udziału!

Do pobrania:

Kontakt:

Pytania w sprawie projektu prosimy kierować do Agnieszki Koszowskiej: 722 002 019, agnieszka.koszowska@frsi.org.pl.


Projekt „Matematyka na zielono” realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z  Fundacją mBanku.