Matematyka na zielono

Projekt "Matematyka na zielono" zrealizowaliśmy w 2023 roku we współpracy z Fundacją mBanku (mFundacja). Bezpośrednią inspiracją do jego powstania była wydana przez mFundację  książka pt. „Matematyka na zielono” autorstwa Mai Kramer.

Cele projektu to:

  • wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży w ramach pozaszkolnej edukacji nieformalnej i szkolnych zajęć pozalekcyjnych,
  • popularyzowanie nowoczesnych form edukacji STEAM w bibliotekach publicznych, pedagogicznych i szkolnych,
  • zachęcanie do poszukiwania inspiracji matematycznych w otoczeniu i do refleksji nad zmianami klimatu, realizacja około 100 wydarzeń dla dzieci i młodzieży w bibliotekach.

Projekt „Matematyka na zielono” zrealizowaliśmy we współpracy zFundacją mBanku (mFundacja). Bezpośrednią inspiracją do jego powstania była wydana przez mFundację  książka pt. „Matematyka na zielono” autorstwa Mai Kramer. Odkrywa ona matematykę w przyrodzie, pozwala też rozumieć zmiany klimatyczne i naszą rolę w ochronie planety. Zawiera kilkaset matematyczno-ekologicznych ciekawostek, zadań i quizów. Tę i inne publikacje o edukacji matematycznej można pobrać bezpłatnie ze strony mjakmatematyka.pl.

Projekt ogłosilismy 22 kwietnia: w Dzień Ziemi i jednocześnie równo rok od premiery książki „Matematyka na zielono”.

Biblioteki, które dołączyły do projektu, otrzymały zamówioną przez siebie liczbę (od 1 do 5) egzemplarzy tej książki. Udostępniliśmy scenariusze pomocne w przygotowywaniu wydarzeń i zorganizowaliśmy cykl trzech webinariów poświęconych wybranym tematom. Planując wydarzenia, można inspirować się zagadnieniami omówionymi w książce, scenariuszach i webinariach, ale też przygotować wydarzenia według własnych pomysłów. Dla bibliotek, które wieły udział w projekcie,  zorganizowaliśmy konkurs z nagrodami. Przygotowaliśmy też publikację z opisami najciekawszych wydarzeń przeprowadzonych w bibliotekach.

W projekcie wzięły udział 122 biblioteki.

Skorzystaj ze scenariuszy „Matematyki na zielono”:

Obejrzyj webinaria:

Przeczytaj publikację podsumowującą projekt:

Kontakt:

Pytania w sprawie projektu prosimy kierować do Agnieszki Koszowskiej: 722 002 019, agnieszka.koszowska@frsi.org.pl.


Projekt „Matematyka na zielono” realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z  Fundacją mBanku.

        

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.