Biblioteka jako miejsce działań dla klimatu – jak i dla kogo? Raport z badania

Przedstawiamy wyniki pierwszego badania mierzącego potencjał bibliotek jako miejsc pozaformalnej edukacji klimatycznej oraz gotowości społeczności lokalnych do działań na rzecz klimatu.

Z raportu dowiesz się m.in.:

• jaki potencjał tkwi w bibliotekach w kontekście pozaformalnej edukacji klimatycznej,
  • jak ważną rolę społeczną i kulturotwórczą pełnią biblioteki w społecznościach lokalnych,
  • jak biblioteki są postrzegane przez Polki i Polaków,
  • kto najczęściej korzysta z ich usług.

Raport stanowi część projektu „Biblioteki dla klimatu” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz European Climate Foundation.

Projekt „Biblioteki dla klimatu” jest realizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.