Jak robić klimat w bibliotece? Prosty i praktyczny przewodnik dla bibliotekarek i bibliotekarzy

Publikacja powstała w ramach projektu „Biblioteki dla klimatu”. Zawiera wskazówki na temat tego, jak – drobnymi krokami – możemy wpływać na spowolnienie zmian klimatycznych, oraz propozycje działań do przeprowadzenia w bibliotece.

Wierzymy, że ten przewodnik nie będzie kolejnym poradnikiem, który odłożysz w kąt albo będziesz uczyć się z niego na pamięć. Nie dostarczy Ci on gotowych rozwiązań, ale ma na celu inspirować Cię, zachęcać do refleksji i odkrywania nowych obszarów działania na rzecz klimatu, które wcześniej nie były Ci znane.

Nasze spostrzeżenia podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej z nich pochyliliśmy się nad tym, jakie czynniki zewnętrzne warto wziąć pod uwagę, jeśli jako osoba pracująca w bibliotece chcesz przyczyniać się do ochrony naszego klimatu. Wśród nich wyróżniliśmy takie obszary jak: budynek biblioteki, jej otoczenie, czy wzory konsumpcyjne. W drugiej części zajęliśmy się tym, na co każdy z nas ma wpływ: postawami, wiedzą, zachowaniami, nawykami.

Chcemy pokazać Ci, że każda biblioteka, niezależnie od swojej wielkości, organizacji pracy i relacji z lokalną społecznością, może bardziej zaangażować się w działania proklimatyczne, jeśli tylko zechcą tego jej pracowniczki i pracownicy. Mamy nadzieję, że lektura podręcznika Ci w tym pomoże!

Zespół FRSI

Więcej informacji o projekcie „Biblioteki dla klimatu”

Materiały edukacyjne powstałe w ramach projektu

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.