Książki bez granic – doświadczenia z Niemiec i Norwegii

Przedstawiamy nagranie webinarium poświęconego doświadczeniom dotyczącym uniwersalnego projektowania książek i pracy biblioteki z migrantkami i migrantami naszych partnerów z Niemiec i Norwegii. Webinarium odbyło się 14 marca 2024 r.

Podczas webinarium między innymi:

  • przedstawiłyśmy model uniwersalnego projektowania książek „Książki dla wszystkich”, opracowany przez Leser søker bok (naszego partnera z Norwegii), który stał się inspiracją dla projektu „Książki bez granic”,
  • rozmawiałyśmy o tym, jak biblioteka może wspierać społeczność wielokulturową, m.in. pomagając migrantom i migrantkom w integracji z lokalną społecznością i w nauce języka.

Nasze prelegentki:

Hanna Bovim Bugge – pracuje w Leser søker bok (Norwegia), jest współautorką modelu uniwersalnego projektowania książek „Książki dla wszystkich”, współpracuje z autorami, ilustratorami i wydawcami przy tworzeniu książek projektowanych uniwersalnie. Realizuje również projekty czytelnicze i literackie skierowane do szkół i do osób dorosłych.

Nicole James – pracuje w Bibliotece Centralnej Biblioteki Publicznej w Kolonii (Niemcy), gdzie zajmuje się działaniami międzykulturowymi i edukacją osób dorosłych, m.in. prowadzi w bibliotece kluby wiedzy. Przez wiele lat pracowała w Bibliotece Publicznej w Indianapolis, USA. Ukończyła studia bibliotekoznawcze na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor w USA.

Webinarium prowadziła Agnieszka Koszowska z FRSI.

Obejrzyj nagranie (ok. 55 min.)


Projekt realizujemy ramach programu Erasmus+ w partnerstwie: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (Polska, lider), Fundacja Powszechnego Czytania (Polska), Stadt Köln (Niemcy), Leser søker bok (Norwegia), Trøndelag fylkebibliotek (Norwegia), Українська бібліотечна асоціація (Ukraina) – partner stowarzyszony.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.