Dobre spotkania w bibliotekach
Data publikacji: 23/07/15Spotkanie odbywa się, kiedy ludzie zbierają się, by razem omówić wspólny temat, gdy chcą razem coś zrobić lub ustalić. Jeśli chcesz zrealizować dobre spotkanie, pierwszym wyzwaniem jest je zorganizować. Kolejnym zaś jest dobrze je poprowadzić. To dwie różne czynności i dwa rodzaje kompetencji niezbędne, by wydarzyć się mogło DOBRE SPOTKANIE.
Zgodnie z raportem „Po co Polakom biblioteki?” biblioteki są miejscem częstych spotkań. Ludzie spotkają się w bibliotekach w celach społecznych i towarzyskich. Nawiązują kontakty, cieszą się swoim towarzystwem, ale też uczą się i realizują cele związane z zainteresowaniami czy ścieżką zawodową. Wiele osób pracujących w bibliotekach ma naturalny talent do pracy z grupami i intuicyjnie pełni rolę facylitatorek i facylitatorów.
KIM JEST FACYLITATOR / FACYLITATORKA?
Facylitacja (ang. facilitation, z fr. faciliter ‘ułatwiać’, z łac. facilis ‘łatwy’) to wzajemna stymulacja zachowań członków grupy. Facylitator/-ka to osoba, która obserwuje, pobudza i wspiera grupę w dochodzeniu do celu. Jest odpowiedzialna za przebieg spotkania lub pracy grupowej. Jednocześnie prowadzi grupę i podąża za nią. Pozostaje bezstronna i neutralna wobec osób w grupie i wypowiadanych przez te osoby treści i opinii.
Cechy dobrej facylitatorki / dobrego facylitatora:
- neutralność i bezstronność (wobec osób i treści),
- umie słuchać,
- umie zadawać właściwe pytania we właściwym czasie,
- dba o równowagę między celami, procesem i ludźmi,
- akceptuje wszystkich uczestników,
- stwarza sprzyjającą, otwartą atmosferę w grupie,
- aktywizuje potencjał wszystkich uczestników,
- dba o relacje w grupie,
- jest otwarty/otwarta na problemy, reaguje na zakłócenia.
- Dobre spotkania w bibliotekach
W ramach Programu Rozwoju Bibliotek wraz ze Stowarzyszeniem Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP zrealizowaliśmy cykl szkoleń dla bibliotekarzy „DOBRE SPOTKANIE. Jak to zrobić?”. Celem przedsięwziecia był rozwój umiejętności organizacji i prowadzenia spotkań ważnych z punktu widzenia pracy biblioteki i jej środowiska lokalnego. Efektem projektu jest między innymi podręcznik pt. „DOBRE SPOTKANIE. Jak to zrobić?”, a także cykl filmów instruktażowych: „DOBRE SPOTKANIE. Jak to zrobić? Miniwykłady o metodach”.
PODRĘCZNIK „DOBRE SPOTKANIE. JAK TO ZROBIĆ?”
Podręcznik „DOBRE SPOTKANIE. Jak to zrobić?” został przygotowany jako materiał towarzyszący szkoleniom prowadzonym przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Uczestnicy szkoleń – bibliotekarki, bibliotekarze, a także osoby współpracujące z bibliotekami – dowiadują się, jak zorganizować spotkanie w bibliotece i jak je dobrze poprowadzić pełniąc rolę facylitatora. Uczą się o procesach zachodzących w grupie, o komunikowaniu się osób w różnych sytuacjach oraz o tym, jak określić i zrealizować cel spotkania.
Podręcznik „DOBRE SPOTKANIE: jak to zrobić?” ma na celu uporządkowanie i poszerzenie wiedzy na tematy podejmowane w czasie szkoleń. Zachęcamy też do korzystania z niego osoby, które w szkoleniach nie uczestniczą. Mamy nadzieję, że zawarte w podręczniku treści pomogą wszystkim bibliotekarkom i bibliotekarzom w rozwijaniu umiejętności pracy z ludźmi i prowadzeniu jeszcze lepszych spotkań.
Przygotowując spotkanie skorzystaj z „Karty planowania spotkania” – znajdziesz w niej pytania, które pomogą Ci w zaplanowaniu i organizacji Twojego wydarzenia. Rozpisanie planu pomoże Ci w przygotowaniu się do poprowadzenia spotkania. Może też pomóc w opanowaniu tremy wiążącej się z występowaniem przed szerszą publicznością. Kartę możesz wykorzystać w planowaniu zarówno spotkania dla kilkuosobowego zespołu, jak i wydarzenia dla wielu osób.
DOBRE SPOTKANIE. JAK TO ZROBIĆ? MINIWYKŁADY O METODACH
Skorzystaj z filmów instruktażowych „DOBRE SPOTKANIE: jak to zrobić? Miniwykłady o metodach”:
Życzymy udanych spotkań!