Para-buch: Eksperymenty! – skorzystaj z aplikacji do przeprowadzania eksperymentów dla dzieci

W ramach projektu "Para-buch! Książka w ruch!" stworzyliśmy aplikację ułatwiającą przygotowywanie i przeprowadzanie zajęć dla dzieci z zakresu dziedzin STEM, których elementem są proste eksperymenty naukowe.

Para-buch: Eksperymenty! to aplikacja, dzięki której wykonasz z dziećmi wiele prostych eksperymentów z pomocą ogólnodostępnych przedmiotów. Przekonasz się, że naukę i jej prawa można dostrzec wokół siebie, a nawet doświadczyć ich na własnej skórze! Przyglądając się dostępnym składnikom staniesz przed ich wyborem i zadasz sobie pytania: „co można z każdego z nich uzyskać?” oraz: „jak je ze sobą łączyć, aby przeprowadzić nowy eksperyment?”

Puść wodze fantazji!
Główkuj, klikaj, wybieraj i poszukuj!

Po odnalezieniu jednej z kilkudziesięciu kombinacji dostaniesz propozycję eksperymentu wraz z wyjaśnieniem i to właśnie wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa! Pora oderwać się od ekranu, chwycić przedmioty i przejść do eksperymentowania!

Aplikacja sprawdzi się zarówno przy prowadzeniu warsztatu, jego przygotowaniu, jak i samodzielnej eksploracji świata. Działa zarówno na komputerach, jak i smartfonach. Towarzyszy jej zestaw materiałów pomocniczych ze wskazówkami i scenariuszami zajęć.

Z aplikacji możesz korzystać na dwa sposoby:

1. Wyświetlanie zawartości aplikacji, odkrywanie eksperymentów, które można przeprowadzić za pomocą kilku prostych składników, czytanie instrukcji, wyjaśnień, inspirowanie się, przeprowadzanie eksperymentów razem z dziećmi, zabawa w docieranie do kolejnych eksperymentów.
  2. (Tylko dla bibliotek z projektu „Para-buch! Książka w ruch!”): utworzenie konta w aplikacji i własnej bibliotecznej wersji aplikacji, w tym tworzenie „pokojów” do eksperymentów na zajęcia, dodawanie  do nich eksperymentów (zarówno już istniejących, jak i własnych), tworzenie grupy osób współtworzących treści w bibliotecznej wersji, udostępnianie swoich pokojów na zewnątrz itp.

Jeśli chcesz wyświetlać zawartość aplikacji (opcja 1):

• otwórz stronę https://eksperymenty.parabuch.org i kliknij przycisk „Start”,
  • przeczytaj instrukcję dostępną po kliknięciu ikonki – czerwonego pytajnika u góry ekranu,
  • możesz wybierać składniki do eksperymentów, czytać instrukcje i wyjaśnienia dla dostępnych eksperymentów, inspirować się nimi, wykonywać eksperymenty „w czasie rzeczywistym” na zajęciach z dziećmi,
  • możesz też „tropić” kolejne eksperymenty do wykonania – jest ich 32 – aby dotrzeć do wszystkich (liczbę wykonanych eksperymentów pokaże Ci „licznik”, np. 4/32 = wykonano 4 eksperymenty z 32 dostępnych),
  • możesz – po przeczytaniu wyjaśnienia – otworzyć stronę „Więcej inspiracji”, na której znajdziesz linki do przydatnych zasobów: materiałów przygotowanych w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!”, filmików, czy ciekawych artykułów.

Jeśli chcesz utworzyć konto w aplikacji (opcja 2), zapoznaj się z materiałem Para-buch: Eksperymenty! Instrukcja tworzenia konta i dodawania treści, zawierającym szczegółowe informacje i wskazówki.

Udanej zabawy, nauki, odkrywania i eksperymentowania!

Projekt „Para-buch! Książka w ruch!” finansowany jest ze środków Deutsche Telekom Stiftung, na podstawie umowy o współpracy zawartej pomiędzy Deutsche Telekom Stiftung, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz DSZ – International Giving Foundation.