Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych

Projekt dotyczy przygotowania bibliotekarek i bibliotekarzy do prowadzenia edukacji finansowej os贸b doros艂ych w bibliotekach.

Celem projektu by艂o podniesienie poziomu edukacji finansowej os贸b doros艂ych w 4 krajach Europy 艢rodkowej uczestnicz膮cych w projekcie poprzez wypracowanie i przetestowanie metodologii edukacji finansowej os贸b doros艂ych z pomoc膮 bibliotek publicznych, w kt贸rych przeszkoleni bibliotekarze i bibliotekarki b臋d膮 mogli spe艂nia膰 rol臋 przewodnik贸w po wiedzy finansowej oferuj膮c kurs edukacji finansowej mieszka艅com swego rejonu.

Projekt realizowali艣my w latach 2018-2021 w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ Akcja 2: Partnerstwa strategiczne/Edukacja doros艂ych. Naszymi partnerami byli: Global Libraries Bulgaria Foundation (Bu艂garia), Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka S艂owenii, 鈥淥vid Densusianu鈥 Hunedoara-Deva County Library (Rumunia) oraz National Association of Public Librarians and Libraries in Romania jako partner stowarzyszony. Do udzia艂u w projekcie zaprosili艣my biblioteki publiczne i pedagogiczne z ca艂ej Polski, kt贸re chcia艂yby rozwin膮膰 b膮d藕 rozszerzy膰 swoje dzia艂ania edukacyjne skierowane do os贸b doros艂ych. Do projektu przyj臋li艣my bibliotekarzy i bibliotekarki z 20 bibliotek.

W ramach projektu wypracowali艣my model edukacji finansowej, na podstawie kt贸rego pracownicy bibliotek mog膮 realizowa膰 w swoich plac贸wkach edukacj臋 finansow膮. Projekt proponuje bibliotekom otwarte i dost臋pne bezp艂atnie kursy online zar贸wno dla bibliotekarzy i bibliotekarek jak i u偶ytkownik贸w bibliotek 鈥 na platformie https://finlit.eu. Pracownicy bibliotek dzi臋ki tym kursom mog膮 przygotowa膰 si臋 do roli przewodnik贸w po wiedzy finansowej, a u偶ytkownicy bibliotek 鈥 zwi臋kszy膰 swoj膮 wiedz臋 finansow膮, aby 艣wiadomie korzysta膰 z produkt贸w oferowanych na rynku us艂ug finansowych, w szczeg贸lno艣ci przez internet.

Wi臋cej informacji o projekcie znajduje si臋 na stronie https://finlit.eu/edu/.