Kluby wiedzy w bibliotekach
Data publikacji: 08/02/23Projekt „Kluby wiedzy w bibliotekach” jest częścią projektu „Learning Circles in Libraries”, który prowadziliśmy w ramach programu Komisji Europejskiej Erasmus+, lecz kontynuujemy realizację jego celów także w innych projektach.
Celem projektu „Learning circles in libraries” (Kluby wiedzy w bibliotekach) było ułatwienie osobom dorosłym dostępu do przydatnych treści online, wsparcie w zdobywaniu wiedzy oraz doskonaleniu umiejętności uczenia się przez całe życie. W ramach projektu przygotowaliśmy bibliotekarki i bibliotekarzy z bibliotek publicznych do uruchomienia nowej usługi – “klubów wiedzy” i udostępniliśmy zasoby niezbędne w procesie samodzielnego zdobywania wiedzy oraz doskonalenia umiejętności.
„Klub wiedzy” (ang. learning circle) to grupa osób, które spotykają się regularnie w danym miejscu (np. w bibliotece) po to, by wspólnie się czegoś uczyć. Osoby uczestniczące w spotkaniach korzystają z zasobów wiedzy dostepnych w internecie, uczą się od siebie nawzajem, a wsparcie zapewnia im moderator / moderatorka klubu. Moderatorzy nie muszą posiadać wiedzy eksperckiej – źródłem takiej wiedzy są kursy i inne zasoby online, a także społeczność osób uczących się.
Wdrożyliśmy i upowszechniamy ideę oraz metodologię “klubów wiedzy”, które – wspomagane przez biblioteki – propagują koncepcję uczenia się przez całe życie. Treści edukacyjne wykorzystywane przez “kluby”, opierają się na istniejących, dostępnych (bezpłatnych lub niskokosztowych) zasobach online.
Naszymi naszymi partnerami byli: Peer 2 Peer University (Stany Zjednoczone), Stadt Kőln (Niemcy), Fundatia Progress (Rumunia), Biblioteca Lucio Craveiro da Silva (Portugalia) oraz Suomen eOppimiskeskus ry (Finlandia). Projekt realizowaliśmy w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ Akcja 2: Partnerstwa strategiczne/Edukacja dorosłych.
W ramach projektu relizowanego w latach 2018-2021:
- opracowaliśmy pakiet edukacyjny: “białą księgę” (raport), bazę kursów online, program szkoleniowy (podręcznik, kurs online) na temat edukacji osób dorosłych i wspierania ich w procesie uczenia się przez całe życie,
- przygotowaliśmy grupę ekspertów– moderatorów “klubów wiedzy w bibliotekach”,
- zorganizowaliśmy ponad 30 klubów wiedzy.
Po zakończeniu realizacji projektu nadal upowszechniemy ideę i metodologię klubów wiedzy i zachęcamy biblioteki do zakładania klubów wiedzy.