Link do przyszłości

Projekt dotyczył nauki podstaw programowania, robotyki i planowania ścieżki kariery młodych ludzi.

Projekt realizowaliśmy w latach 2012-2020 we współpracy z Microsoft w ramach inicjatywy YouthSpark. Celem projektu było zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. W całej Polsce powstała sieć 250 Lokalnych Klubów Kodowania, które organizowały zajęcia dla młodzieży. Lokalne Kluby Kodowania powstawały w ośrodkach kultury i edukacji takich jak biblioteki, szkoły czy domy kultury. Warsztaty prowadzone były przez lokalnych trenerów – młodych profesjonalistów i entuzjastów programowania. Projekt zapewniał wsparcie przy organizowaniu i prowadzeniu zajęć zapewniając sprzęt: m in. programowalne roboty Finch, mBot, Dash&Dot, LOFI, Photon. Oprócz wsparcia sprzętowego w ramach projektu powstawały autorskie scenariusze zajęć i kursów z uwzględnieniem zastosowania poszczególnych robotów oraz języków programowania. Trenerzy Lokalnych Klubów Kodowania każdego roku mieli możliwość uczestniczenia w kilkudniowych bezpłatnych szkoleniach z profesjonalistami w dziedzinie programowania oraz twórcami robotów edukacyjnych.

W czasie trwania projektu zorganizowaliśmy szereg Regionalnych Festiwali Kodowania. Lokalne Kluby Kodowania wyłaniane w konkursach grantowych otrzymywały wsparcie finansowe w ramach, którego organizowały kilkudniowe lokalne imprezy dla młodzieży i osób dorosłych wokół tematu programowania i kodowania.

Podczas warsztatów prowadzonych w bibliotekach, szkołach, domach kultury przez młodych profesjonalistów i entuzjastów programowania, gimnazjaliści i uczniowie starszych klas szkół podstawowych, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z kodowaniem, rozmawiali o tym, czym jest i z czym kojarzy się im kodowanie, tworzyli swoje pierwsze programy w języku Scratch i stopniowo je rozbudowywali. Nasze działania były wspierane przez dział edukacyjny Microsoftu, którego pracownicy zachęcali młodych ludzi do nauki kodowania podczas licznych pokazów, spotkań i webinariów, a także oferowali wiele narzędzi edukacyjnych, np. naukę kodowania opartą na motywach popularnej gry Minecraft czy kursy tworzenia gier 3D w środowisku Kodu Game Lab.

Podczas ostatnich dwóch lat trwania projektu poszerzyliśmy ofertę o bezpłatne licencje Minecraft Education Edition – wersję popularnej gry rozbudowaną o możliwość nauki programowania z wykorzystaniem podstaw sztucznej inteligencji.

Projekt był objęty patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” był kontynuacją projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”, w którym wspieraliśmy młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.


Celem projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” było zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt był realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministra Edukacji Narodowej.