#TeamRodzina

W tej akcji, wraz z Fundacją Share the Care zaprosiliśmy biblioteki do organizowania w swoich społecznościach rozmów o partnerstwie w rodzicielstwie, a także wydarzeń dla ojców (w tym dla ojców z dziećmi).

Do akcji zgłosiło się 30 bibliotek, a w konkursie na najciekawszą relację z zorganizowanych wydarzeń nagrodziliśmy 3 biblioteki i wyróżniliśmy jedną bibliotekę.

Temat przewodni Akcji #TeamRodzina

Temat partnerstwa w rodzicielstwie staje się coraz bardziej aktualny, również na poziomie małych, lokalnych społeczności. Planowane zmiany w prawie zakładają 9 tygodni dodatkowego, nieprzechodniego urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców. Czy ojcowie będą z tego prawa korzystać? Wśród osób biorących urlop rodzicielski ojcowie stanowią obecnie tylko 1%, a opieka nad dziećmi nadal pozostaje głównie domeną kobiet. Zachęcamy do rozpoczęcia rozmowy na ten temat i dostrzeżenia ojców jako równoprawnych rodziców i ważnych odbiorców bibliotecznych działań.

W ramach akcji biblioteki mogły (do wyboru):

  • przeprowadzić w bibliotece moderowaną rozmowę o partnerstwie w rodzicielstwie z udziałem osób ze społeczności z różnym doświadczeniem, korzystając z nagrania webinarium „#TeamRodzina – o partnerstwie w rodzicielstwie” wraz ze „ściągawką” do poprowadzenia rozmowy (do pobrania pod nagraniem webinarium) oraz poradnika „Rozmowy przy wspólnym stole – podręcznika prowadzenia spotkań w bibliotekach”;
  • zorganizować w bibliotece dowolne wydarzenie (spotkanie, zajęcia itp.) dla ojców lub dla ojców z dziećmi.

Książki związane z Akcją

„Pozwól dziecku być”, autor: Tomasz Smaczny / Tasty Way of Life

To pierwszy polski poradnik w duchu rodzicielstwa RIE (czytaj: raj) – rozwijanym od ponad 75 lat nurcie wychowawczym bazującym na głębokim szacunku do dziecka oraz ufności w jego możliwości. Książka powstała z potrzeby przybliżenia czytelnikowi tej inspirującej drogi rodzicielskiej, którą autor z radością i ciekawością sam wędruje od pewnego czasu. Przeznaczona jest przede wszystkim dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku od 0 do lat 7. Omówione w poradniku założenia RIE pomogą im wspierać dziecko w rozwoju kompetencji przyszłości oraz odnaleźć w rodzicielstwie satysfakcję i radość.

„Moje Smarty”, autorzy: Jola i Jarek Kania / Ojcowska Strona Mocy

To coś więcej niż książka na temat bezpieczeństwa w sieci. Smarty to narzędzie do edukacji cyfrowej nie tylko dla dzieci, ale dla całej rodziny. 60 kart, które stawiają dziecko w różnych sytuacjach życiowych i zmuszają do podejmowania decyzji. W przeciwieństwie do większości poradników rodzicielskich, dorośli mogą, a nawet powinni czytać go razem z dziećmi. Poradnik pomaga w budowaniu relacji opartej na zaufaniu i rozpoczyna rozmowę o bezpieczeństwie w cyfrowym świecie, budowaniu dobrych nawyków cyfrowych oraz rozumieniu różnic między światem cyfrowym i rzeczywistym.

„Facet na 100 pro, czyli jak czerpać z ojcostwa pełną piersią​”

To publikacja, która pozwoli Wam spojrzeć na ojcostwo w nowym wymiarze. Znajdują się w niej informacje o prawach ojców, ich roli w wychowaniu dzieci i jej pozytywnym wpływie na ich rozwój. Współautorami publikacji są różni eksperci oraz Ambasadorzy Fundacji Share the Care. Publikacja jest dostępna online.


Akcję dla bibliotek #TeamRodzina współorganizowały Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacja Share the Care.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.