Cybernawigatorzy – dobre rady dla bibliotek prowadzących edukację cyfrową
Data publikacji: 27/07/12Publikacja o projekcie "Informacja dla obywateli - cybernawigatorzy w bibliotekach" zawiera wiele wskazówkek, porad i przykładów dobrych praktyk, dotyczących prowadzenia w bibliotekach zajęć z zakresu edukacji cyfrowej.
Projekt, współfinansowany ze środków Departamentu Stanu USA, ealizowany był w 2012 roku w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu, Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki, Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaktorowie, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie i Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy. Inspiracją dla projektu był program „CyberNavigators” Biblioteki Publicznej w Chicago (USA), a jego celem – przetestowanie i wdrożenie usługi „cybernawigatorzy”. Usługa polega na organizacji w bibliotekach zajęć edukacyjnych dla osób wykluczonych cyfrowo: szkoleń, doradztwa lub korepetycji, dotyczących korzystania z komputerów i Internetu.
W ciągu 4 miesięcy zorganizowano i przeprowadzono w bibliotekach 396 zajęć, w których wzięło udział 695 uczestników. Były to osoby w wieku 50+ (504 osoby), osoby dorosłe bezrobotne (170 osób) oraz młodzież i osoby dorosłe pracujące (21 osób). Z bibliotekarzami z uczestniczących bibliotek współpracowało 33 wolontariuszy. Podczas zajęć uczestnicy uczyli się podstaw obsługi komputera i popularnych programów biurowych, poznawali praktyczne zastosowania narzędzi internetowych, wyszukiwali w Internecie informacje o rynku pracy, tworzyli dokumenty aplikacyjne, otrzymywali indywidualne wsparcie w postaci konsultacji, korepetycji, doradztwa czy pomocy technicznej.