Jak biblioteki wspierają osoby poszukujące pracy – podsumowanie projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”

Publikacja "RozPRACUJ to z biblioteką - raport ewaluacyjny" zawiera wnioski z ewaluacji projektu "RozPRACUJ to z biblioteką". Można w niej przeczytać o jego efektach, sukcesach i trudnościach w realizacji czy odbiorze przez bibliotekarzy podejmujących się nowych dla siebie zadań.

Projekt „RozPRACUJ to z biblioteką” realizowaliśmy od września 2012 roku do czerwca 2014 roku. W ramach projektu biblioteki publiczne z małych miejscowości otrzymały wsparcie w postaci sprzętu komputerowego, szkoleń i grantów na nowe działania – po to, by zaoferować pomoc osobom bezrobotnym, poszukującym pracy lub chcącym ją zmienić.

W projekcie uczestniczyło 37 bibliotek publicznych z małych miejscowości, z obszarów o wysokiej stopie bezrobocia, w trzech województwach: łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim. W czasie realizacji projektu pomoc w bibliotekach otrzymało co najmniej 1820 osób poszukujących lub planujących podjęcie pracy. Pomoc miała zróżnicowany charakter i polegała miedzy innymi na oferowaniu wparcia technicznego i informacyjnego, doradztwie czy działaniach edukacyjnych – również takich, których efektem były zmiany postaw czy przywrócenie wiary w siebie.

80% bibliotek deklarowało, że dzięki udziałowi w projekcie pozyskało nowych użytkowników – są to przede wszystkim osoby bezrobotne i uczące się. Biblioteki nawiązywały współpracę i partnerstwa z róznymi instytucjami i organizacjami – przede wszystkim z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej, urzędami gminy czy szkołami.

Projekt miał charakter pilotażowy i eksperymentalny – dotyczył dwóch potencjalnie trudnych dla bibliotek obszarów: rynku pracy oraz usług dla grupy docelowej osób dorosłych. Realizatorzy zdając sobie z tego sprawę, podkreślali, że jeśli uda się uzyskać nawet drobną zmianę, można mówić o sukcesie. Zachęcamy do lektury raportu.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.