Jak zorganizować lokalny festiwal makerów? – poradnik

Przedstawiamy publikację, w której podpowiadamy, jak zorganizować lokalne wydarzenie – festiwal makerów (twórców) w Waszych społecznościach. Poradnik powstał w ramach projektu ...

Makerzy to osoby, które dzielą się swoimi projektami, poradami, filmami, schematami, kodami źródłowymi i innymi efektami swojej pracy. Są wśród nich majsterkowicze, projektanci, rzemieślnicy, hobbyści, artyści i przedsiębiorcy – wszyscy są częścią kultury tworzenia (DIY – „zrób to sam”) i ruchu mejkerskiego, w którym uczestniczą także biblioteki.

Biblioteki realizują kreatywne projekty i warsztaty dla mieszkańców, współpracują z lokalnymi artystami i rzemieślnikami, prowadzą twórcze przestrzenie. Ich działania są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, ale też wdrażaniem – w lokalnej skali – ogólnoświatowych trendów, takich jak: nauka przez zabawę, eksperymentowanie czy Design Thinking.

Biblioteki i makerzy mają ze sobą wiele wspólnego: te same wartości, idee czy nawet sposoby działania. Makerzy i biblioteki często też ze sobą współpracują, wymieniając się zasobami i czerpiąc z tej współpracy wzajemne korzyści. Dlatego tę publikację kierujemy do Was, bibliotekarki i bibliotekarze, by pomóc Wam wdrażać nowe działania, integrujące społeczność twórców wokół Waszych bibliotek.

Z poradnika, przygotowanego przez Stowarzyszenie Robisz.to, dowiecie się miedzy innymi:

  • czym jest festiwal makerów?
  • jak zgromadzić wokół biblioteki społeczność twórców?
  • jak zaplanować, zorganizować i przeprowadzic lokalne wydarzenie?
  • jak sprawnie zorganizować sobie pracę?
  • gdzie szukać potencjalnych partnerów,
  • z jakimi wyzwaniami wiąże się organizacja takiego wydarzenia i jak sobie z nimi poradzić?

Zachęcamy do korzystania!

 


Publikacja powstała w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.