Korzystaj mądrze i świadomie! Jak się chronić przed cyfrowym hałasem?
Data publikacji: 24/02/25
Na tych zajęciach zachęcamy do wspólnego zastanowienia się nad tym, jak codzienne korzystanie z narzędzi cyfrowych (smartfonów, mediów społecznościowych, narzędzi sztucznej inteligencji) wpływa na nasze życie, zdrowie i samopoczucie, a także dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić.
Scenariusz przeznaczony jest dla młodzieży (starsze lata SP, szkoły ponadpodstawowe), ale zachęcamy do modyfikowania zawartych w nim propozycji aktywności i organizowania zajęć dla różnych grup wiekowych (również dla osób dorosłych).
Cele zajęć:
- Rozwijanie umiejętności rozpoznawania źródeł „cyfrowego hałasu” oraz takich zjawisk jak: FOMO, digifrenia, technostres, mikrotargetowanie
- Identyfikacja własnych nawyków cyfrowych
- Ćwiczenie uważności podczas korzystania z technologii cyfrowych
- Wyrabianie nawyków świadomego korzystania z narzędzi cyfrowych
Scenariusz zawiera bibliografię, z której również można czerpać pomysły do wykorzystania podczas zajęć na temat higieny cyfrowej. Inspiracją do powstania scenariusza były książki: „Hałas” Małgorzaty Halber (Warszawa, Wyd. Cyranka, 2024) i „Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie” Cala Newporta (Warszawa 2020, Wyd. Emka). Zajęcia o mądrym, świadomym korzystaniu z technologii można połączyć z dyskusją na temat którejś z tych książek.
Autorka scenariusza: Agnieszka Koszowska (FRSI)