Korzystaj mądrze i świadomie! Jak się chronić przed cyfrowym hałasem?

Scenariusz zajęć przygotowany na potrzeby kampanii All Digital Weeks 2025. Zapraszamy do korzystania.

Na tych zajęciach zachęcamy do wspólnego zastanowienia się nad tym, jak codzienne korzystanie z narzędzi cyfrowych (smartfonów, mediów społecznościowych, narzędzi sztucznej inteligencji) wpływa na nasze życie, zdrowie i samopoczucie, a także dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić.

Scenariusz przeznaczony jest dla młodzieży (starsze lata SP, szkoły ponadpodstawowe), ale zachęcamy do modyfikowania zawartych w nim propozycji aktywności i organizowania zajęć dla różnych grup wiekowych (również dla osób dorosłych).

Cele zajęć:

  • Rozwijanie umiejętności rozpoznawania źródeł „cyfrowego hałasu” oraz takich zjawisk jak: FOMO, digifrenia, technostres, mikrotargetowanie
  • Identyfikacja własnych nawyków cyfrowych
  • Ćwiczenie uważności podczas korzystania z technologii cyfrowych
  • Wyrabianie nawyków świadomego korzystania z narzędzi cyfrowych

Scenariusz zawiera bibliografię, z której również można czerpać pomysły do wykorzystania podczas zajęć na temat higieny cyfrowej. Inspiracją do powstania scenariusza były książki: „Hałas” Małgorzaty Halber (Warszawa, Wyd. Cyranka, 2024) i „Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie” Cala Newporta (Warszawa 2020, Wyd. Emka). Zajęcia o mądrym, świadomym korzystaniu z technologii można połączyć z dyskusją na temat którejś z tych książek.

Autorka scenariusza: Agnieszka Koszowska (FRSI)

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.