Na odległość. Kompetencje cyfrowe w czasach zarazy
Data publikacji: 12/03/20Zachęcamy Cię i Twój rozproszony zespół do zorganizowania spotkania online dla wszystkich chętnych, pt. „Jak współpracować na odległość”.

Stało się. Praca zdalna – zazwyczaj postrzegana jako przywilej, czy też odstępstwo od reguły – teraz okazuje się być przymusem. Być może kwarantanna i “praca z domu” jest obecnie Twoją rzeczywistością. Czyż nie jest to dobra okazja, by pomóc mieszkańcom i zainspirować ich do zdobywania nowych umiejętności cyfrowych oraz wiedzy o dostępnych narzędziach?
Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką prezentację wraz z notatkami dla prezentera. Rekomendujemy jednak, aby spotkanie online nie trwało dłużej niż 40 minut. W tym czasie możesz przekazać podstawowe informacje na temat narzędzi służących do współpracy zdalnej, parę wskazówek na temat tego, jak się przygotować i omówić popularne narzędzia. Celem jest, by użytkownicy biblioteki mogli przetestować różne narzędzia i zaznajomić się z wybraną przez Ciebie platformą.
Obecnie rekomendujemy platformę Zoom – po założeniu konta w ramach bezpłatnego planu masz do dyspozycji 40 minut na transmisję online. Zaproszenie możesz wysłać do dowolnej liczby osób. Inną opcją jest Google Hangouts.
Jak przygotować się do spotkania?
- Zapoznaj się z udostępnioną prezentacją. Możesz ją rozbudować lub zmodyfikować wedle swojego uznania.
- Przećwicz korzystanie z wybranego narzędzia. Przygotowaliśmy krótką instrukcję obrazującą najważniejsze funkcje dwóch narzędzi do organizowania wideokonferencji.
- Zorganizuj próbę z udziałem kolegów i koleżanek z zespołu. Sprawdźcie różne funkcjonalności, tj. korzystanie z chatu, udostępnianie ekranu, wyłączanie dźwięku u wszystkich uczestników, przełączanie się między widokiem ekranu a widokiem prezentującego.
- Ustal datę spotkania online (max. 40 minut), wygeneruj zaproszenie na spotkanie, które możesz wysłać do użytkowników biblioteki.
- Przygotuj zestaw linków do ciekawych materiałów dodatkowych (poradników, stron www, instruktaży), które Twoim zdaniem mogą się przydać uczestnikom i ich dalszych poszukiwaniach najlepszych narzędzi i sposobów pracy zdalnej.
- Przetestuj łącze, mikrofon, prezentację. Zorganizuj i przeprowadź spotkanie.
- Koniecznie opisz swoje wrażenia na na Facebooku. Dodaj hashtagi: #alldigitalweek #alldigitalEU #alldigital2020Powodzenia (i zdrowia)!
Zbiór informacji o narzędziach do współpracy zdalnej:
https://techagainstcoronavirus.com
Artykuł o narzędziach przydatnych w edukacji szkolnej, zdalnej:
https://otwartezasoby.pl/15-kanalow-edukacyjnych-i-naukowych-ktore-przydadza-sie-w-szkole/
Artykuł na temat narzędzi przydatnych w uczeniu się online:
https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/