Podróże po angielskiej literaturze. Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla dzieci
Data publikacji: 18/11/13Scenariusz przygotowany w ramach projektu "FunEnglish w bibliotece" jako propozycja dodatkowych zajęć z języka angielskiego dla dzieci. Do przeprowadzenia zajęć nie jest konieczna znajomość angielskiego. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat.
GRUPA:
od 10 do 20 osób
CZAS ZAJĘĆ:
ok. 1,5 godziny
MATERIAŁY DO ZAJĘĆ:
- kolorowe materiały, papier, taśma papierowa, nożyczki, folia aluminiowa.
- kartki z bloku flipczartowego, pastele, kolorowe markery,
- książki dla dzieci, o których mowa w scenariuszu („Piotruś Pan”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Harry Potter”, „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, „Kubuś Puchatek”).
WSTĘP
Dzieci siedzą w kręgu na krzesełkach lub poduszkach. Prowadzący wita uczestników, prosząc, aby każdy, kto czuje się przywitany, pomachał do niego ręką. Może też zaproponować to w języku angielskim: Wave your hand!
Witam wszystkich, którzy lubią czytać książki! (Hello everyone, who likes reading books!)
Witam wszystkich, którzy wolą oglądać filmy! (Hi everyone, who prefers watching movies!)
Witam wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się języka angielskiego! (Hi everyone, who wants to speak English well!)
Witam wszystkich, którzy chcą pojechać do Londynu! (Hi everyone, who wants to visit London!)
Witam wszystkich, którzy chcieliby pojechać do Ameryki! (Hello everyone, who would like to go to America!)
Ćwiczenie 1.
Prowadzący przyczepia do pleców dzieci kartki z imionami bohaterów bajek i powieści, które zostały napisane w języku angielskim.
Kubuś Puchatek, Krzyś, Tygrysek, Kłapouchy,
Alicja, Biały Królik, Szalony Kapelusznik, Królowa Kier,
Harry Potter, Hermiona, Ron, Dumbledore,
Piotruś Pan, Kapitan Hak, Wendy, Blaszany Dzwoneczek,
Dorotka, Strach na Wróble, Blaszany Człowiek, Tchórzliwy Lew.
Karteczek z imionami bohaterów musi być tyle ile dzieci. Gdy w zajęciach uczestniczy mniej dzieci, daną powieść czy bajkę może reprezentować trzech lub dwóch bohaterów. Zadaniem dzieci jest połączyć się w grupy bohaterów z jednej opowieści. Dzieci wędrują po sali i pytają się nawzajem, kim są. Mogą sobie jednak zadawać tylko tzw. pytania zamknięte, na które odpowiedź brzmi TAK lub NIE. (Dzieci odpowiadają po ang. YES albo NO). Np. patrząc na imię Hermiona na plecach koleżanki, dziecko pyta ją: Czy ja jestem bohaterem z Harry’ego Pottera? Pytana osoba patrzy na kartkę na plecach kolegi/koleżanki i odpowiada YES lub NO. Jeśli zdarzy się, że jakieś dzieci nie znajdą swojej grupy bohaterów, osoba prowadząca najpierw prosi o pomoc pozostałe dzieci, a następnie krótko opowiada o książce, z której pochodzą dani bohaterowie. Pokazuje również wszystkie te książki, które jako klasyka literatury dziecięcej są w zasobach biblioteki. Osoba prowadząca pyta dzieci, czy wiedzą, co łączy te wszystkie historie. Wyjaśnia, że powstały w języku angielskim i wymienia nazwiska autorów.
Ćwiczenie 2.
Osoba prowadząca informuje dzieci, że dziś w bibliotece odbędzie się jedyne w historii literatury uroczyste spotkanie bohaterów książek: „Piotrusia Pana”, „Alicji w Krainie Czarów”, „Harry’ego Pottera”, „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”. Grupy przez 15 minut przygotowują się do spotkania. Mają za zadanie wymyślić:
hymn bohaterów swojej książki,
prezenty dla bohaterów pozostałych książek,
po dwa pytania do bohaterów każdej z opowieści.
Do przygotowania strojów i dekoracji dzieci wykorzystują kolorowe materiały oraz inne materiały papiernicze. Prezenty dla pozostałych bohaterów wykonują z folii aluminiowej. Następuje inscenizacja sceny spotkania najsłynniejszych bohaterów anglojęzycznej literatury. Osoba prowadząca wita uroczyście bohaterów, dziękując im za to, że spotkanie odbywa się właśnie w jej bibliotece. Następnie animuje całe spotkanie. Prosi uczestników o przedstawienie się, ogłasza moment uroczystej wymiany prezentów i odśpiewania hymnów. Kolejny punkt programu spotkania to sesja pytań. Dzieci siedzą w kręgu i w rolach odpowiadają na zadawane im przez kolejne grupy pytania. Następnie osoba prowadząca informuje je, że przygotowała na spotkanie poczęstunek i częstuje dzieci ciastkami lub cukierkami. Bohaterowie żegnają się ze sobą i wyruszają w powrotną podróż do swoich bajkowych światów.
Ćwiczenie 3.
Dzieci w tych samych grupach mają za zadanie przygotować reklamę ich książki w formie plakatu oraz zaprezentować książkę na forum. Ciekawostek o autorze książki i głównych bohaterach szukają w Internecie lub w publikacjach znajdujących się w bibliotece. Mają do dyspozycji kartki flipczartowe i kolorowe pastele. Plakat powinien prezentować jedną ze scen powieści lub bajki, zawierać imię i nazwisko autora, imiona głównych bohaterów i w maksymalnie dwóch zdaniach zachęcać do jej przeczytania. Każda grupa ma dwie minuty na zareklamowanie swojej książki. Dzieci mogą zapisać na plakacie tytuły książek po angielsku – podane przez prowadzącego:
Alicja w Krainie Czarów – Alice in Wonderland
Harry Potter – Harry Potter
Piotruś Pan – Peter Pan
Czarnoksiężnik z Krainy Oz – The Wizard of Oz
Kubuś Puchatek – Winnie the Pooh
ZAKOŃCZENIE
Następują kolejne prezentacje i zawieszenie plakatów na ścianie, aby zachęcały do lektury także inne dzieci, które pojawią się w bibliotece.
Autorka: Iwona Kusak – polonistka, instruktorka dramy, trenerka i animatorka Programu Rozwoju Bibliotek.