Webinarium dla bibliotekarzy prowadzących spotkania w ramach projektu „O finansach… w bibliotece”, cz. 1

Nagranie pierwszego webinarium dla bibliotekarzy, którzy rozpoczynają prowadzenie spotkań edukacyjnych dla seniorów w ramach projektu "O finansach… w bibliotece". Webinarium odbyło się 5 czerwca br.

Rozmawialiśmy o sposobach dotarcia do potencjalnych odbiorców projektu (osób powyżej 50 roku życia) – swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzieliła się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce. Mówiliśmy też o trudnej sztuce prowadzenia spotkań z zakresu edukacji ekonomicznej i o procesie efektywnego uczenia się osób dorosłych.

Omówiliśmy metody sprawdzania wiedzy i organizację szkoleń z obsługi komputera i Internetu potencjalnych uczestników kursu „O finansach w… bibliotece”. Dla bibliotekarzy, którzy po raz pierwszy prowadzą spotkania w projekcie „O finansach… w bibliotece” może to być dużym wyzwaniem. Często trzeba zorganizować dodatkowe przeszkolenie z obsługi komputera i Internetu, aby uczestnicy mogli posłużyć się kursem e-learningowym, stanowiącym podstawowe narzędzie pracy podczas spotkań w projekcie.

Rolą prowadzącego bibliotekarza jest przede wszystkim rola przewodnika po świecie finansów – kwestie merytoryczne związane z prawodawstwem czy ekonomią uczestnicy mogą konsultować z ekspertami w tej dziedzinie, w branżowych instytucjach czy poprzez internetowe serwisy tematyczne. W wyszukiwaniu takich serwisów, osób czy instytucji mogą pomóc na spotkaniach właśnie bibliotekarze.

PREZENTUJĄCY
Beata Tarnowska
– bibliotekarka, trenerka, konsultantka i autorka kursu e-learningowego dla osób prowadzących spotkania edukacyjne w bibliotekach „O finansach… w bibliotece”

PROWADZĄCY
Katarzyna Morawska
– specjalistka ds. projektów, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, koordynator projektu „O finansach… w bibliotece”
Patryk Betcher – asystent projektu „O finansach… w bibliotece”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

MATERIAŁY
Obejrzyj nagranie. Czas trwania: 62 minuty.