Słoneczna biblioteka „Koc i Książka” w Sopocie

Gdy dzień jest krótki, za oknem jesień, chłód i szaruga, warto odwiedzać miejsca, które samym swoim wnętrzem przywołują dobry nastrój i ciepłe wspomnienia. Takim miejscem - oczywiście - może być biblioteka. Zwłaszcza wtedy, gdy ma wiele do zaoferowania, a ponadto dysponuje przestrzenią, w której chce się przebywać.

Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie, znana pod nazwą „Koc i Książka”, od ponad roku działa w nowej, pomysłowo zaprojektowanej siedzibie. Pomysł polegał tu na wykorzystaniu żeglarskich elementów i symboli, takich jak łódź, żagiel czy koła ratunkowe, fototapety z latarnią morską i jasnych, żywych kolorów.

W bibliotece dzieje się dużo: działa tu klub szachowy dla seniorów, organizowane są wystawy malarstwa i fotografii, odbywają się spotkania autorskie, kursy komputerowe, prelekcje i wykłady dla dorosłych oraz różne zajęcia dla dzieci. Filia sąsiaduje ze Środowiskowym Domem Samopomocy – Ośrodkiem Adaptacyjnym, z którym współpracuje organizując między innymi spotkania dla osób niepełnosprawnych i wystawy ich prac.

Łódź to nie tylko ozdoba – dzieci mogą w niej siedzieć na poduchach i na przykład słuchać czytanych głośno książek. Dla dorosłych jest wygodna kanapa, fotele czy wiklinowe krzesła, także kojarzące się z plażą i wakacjami.

Jest tu co robić i każdy znajdzie coś dla siebie. A słoneczne wnętrza, estetyka i wyposażenie sprawiają niezwykle miłe wrażenie.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Koszowska