Model budowania dialogu krok po kroku. Praktyczny przewodnik o tym, jak tworzyć przestrzeń do dobrej rozmowy w lokalnych społecznościach

Prezentujemy publikację – przewodnik, w którym opisujemy, w jaki sposób przygotować i prowadzić spotkania z udziałem mieszkańców i mieszkanek, z rozmową na ważne dla nich tematy.

Model przeznaczony jest dla wszystkich osób, które chcą pracować z dialogiem w swoich społecznościach i prowadzonych aktywnościach. Powstał na podstawie badań terenowych, zrealizowanych przez Fundację Obserwatorium w ramach projektu „Jak rozmawiać? Wspieranie umiejętności informacyjnych jako podstawowych kompetencji świadomego obywatelstwa w demokracji uczestniczącej” Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Badania przeprowadzone zostały w siedmiu miejscowościach w różnych częściach Polski, gdzie działa lider lub liderka, którzy w swojej pracy skupiają się na organizowaniu wśród mieszkańców i mieszkanek okazji do rozmowy o sprawach całej społeczności lub poszczególnych grup.

W przewodniku opisujemy poszczególne kroki prowadzące do dialogu wokół problemów, które społeczność uważa za ważne. Istotą dobrej rozmowy jest przestrzeganie przez wszystkich uczestników i uczestniczki kilku ważnych zasad: słuchania się nawzajem, parafrazowania wypowiedzi innych, zgody na to, że rozmówca ma w danej sprawie inną opinię. Innymi słowy, włożenie wysiłku w rozumienie innych osób zamiast usilnego przekonywania do swoich racji. Model zawiera też porady dotyczące wyboru czasu i miejsca na rozmowę, daje wskazówki moderatorom i moderatorkom, których zadaniem jest tworzenie warunków do dialogu.

Więcej informacji na stronie projektu: jakrozmawiac.org.pl


Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG, w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.