Jak prowadzić klub wiedzy?
Data publikacji: 03/02/22“Klub wiedzy” (ang. learning circle) to grupa osób, które spotykają się regularnie w danym miejscu (np. w bibliotece) po to, by wspólnie się czegoś uczyć. Osoby uczestniczące w spotkaniach korzystają z zasobów wiedzy dostepnych w internecie, uczą się od siebie nawzajem, a wsparcie zapewnia im moderator / moderatorka klubu.
W naszym projekcie “Kluby wiedzy w bibliotekach” (realizowanym początkowo wraz z partnerami z Niemiec, Rumunii, Portugalii, Finlandii i Stanów Zjednoczonych w ramach programu Komisji Europejskiej Erasmus+) udostępniliśmy materiały edukacyjne (podręcznik, nagrania webinariów i inne publikacje) przygotowujące bibliotekarki i bibliotekarzy do prowadzenia klubów wiedzy w bibliotekach. Opracowaliśmy także mini kurs online “Jak prowadzić klub wiedzy?”, który udostępniliśmy wszystkim osobom zainteresowanym tą metodą pracy.
Kurs został przygotowany w taki sposób, by można go było przeprowadzić w formie klubu wiedzy. Każdą z jego pięciu części można zrealizować w czasie 90-minutowego spotkania. A zatem, biorąc udział w kursie możesz nie tylko dowiedzieć się, czym jest klub wiedzy, ale także sprawdzić „na własnej skórze”, jak to jest w nim uczestniczyć!
Kurs podzieliliśmy na pięć modułów, a przejście każdego z nich trwa w przybliżeniu 90 minut. Po ukończeniu tego kursu zdobędziesz wiedzę o klubach wiedzy, narzędziach i zasobach potrzebnych do ich organizowania oraz umiejętności przydatne do ich moderowania.
Każdy z modułów ma 4 rodzaje aktywności:
- Rozgrzewka – to krótkie proste zadanie, które wprowadzi Cię w temat modułu.
- Czytamy i oglądamy – to główny materiał, pigułka wiedzy.
- Działamy/Mówimy/Myślimy – to testowanie w praktyce nowo zdobytej wiedzy.
- Refleksje – to chwila na zastanowienie się co było ważne, nowe, co warto zmienić…