Tablety w Twojej bibliotece – kurs iTunes U. Nowe odcinki (2016)
Data publikacji: 24/10/16Kurs "Tablety w Bibliotece" powstał w ramach projektu "Tablety w Twojej bibliotece", zrealizowanego w 2015 roku, będącego częścią Programu Rozwoju Bibliotek. Kurs składa się z 26 odcinków. 9 z nich zostało przygotowanych w 2016 roku i stanowi kontynuację oryginalnego kursu.
Każdy odcinek zawiera omówienie różnych zastosowań technologii mobilnych w ogóle, a tabletów w szczególności, opisy wybranych aplikacji oraz pomysły na wykorzystanie tabletów (i aplikacji) w działaniach edukacyjnych bibliotek.
Kurs znajduje się na platformie iTunes U – niżej udostępniamy materiały do pobrania. Zachęcamy do korzystania z kursu!
NOWE ODCINKI (2016)
Odcinek 18. Zajęcia z pasją
Pakiet „Zajęcia z pasją” przedstawia aplikacje, które pomogą bibliotekarzom, edukatorom i wszystkim osobom, które pracują z grupami, wzbudzić zainteresowanie uczestników zajęć, zwiększyć ich aktywność i skuteczniej przekazywać wiedzę.
Plan:
- Zajęcia z pasją – omówienie
- Opis aplikacji Quizlet
- Opis aplikacji Socrative
- Opis aplikacji Padlet
- Opis aplikacji Piktochart
- Opis aplikacji Chwazi Finger Chooser
Odcinek 19. Mali konstruktorzy
Pakiet „Mali konstruktorzy” przedstawia aplikacje, dzięki którym uczestnicy zajęć w bibliotece mogą rozwijać wyobraźnię przestrzenną i umiejętności manualne, a także zapoznać się z zasadami modelowania w przestrzeni 3D (co obecnie przydaje się w wielu zawodach) i druku 3D.
Plan:
- Mali konstruktorzy – omówienie
- Opis aplikacji Gravity Sketch
- Opis aplikacji Block Craft 3D
- Opis aplikacji Fairy Tales – Toca Tailor
Odcinek 20. Pokaż się światu
Fotografujesz? Piszesz? Gotujesz? A może dziergasz? W tym odcinku opowiadamy o tym, jak najlepiej wykorzystać Internet i aplikacje mobilne, by przyciągnąć i utrzymać zainteresowanie odbiorców.
Plan:
- Pokaż się światu – omówienie
- Opis aplikacji Magisto
- Opis aplikacji Pixlr
- Opis aplikacji ThingLink
Odcinek 21. Różne zawody
Jaki zawód wybrać? Co chcę robić w przyszłości? Jak będzie wyglądać moja praca? Podejmując wybory, często nie wiemy dokładnie, na czym dany zawód polega i czy posiadamy do niego predyspozycje. Można to sprawdzić z prezentowanym w tym odcinku pakietem aplikacji, dzięki którym jest możliwe wcielenie się w rolę chirurga lub pilota!
Plan:
- Różne zawody – omówienie
- Opis aplikacji Sketch Arm
- Opis aplikacji Touch Surgery
- Opis aplikacji X Plane 10 Flight Simulator
Odcinek 22. Ile waży komar
Mówi się, że rzeczywistość nie istnieje, dopóki jej nie zmierzymy. Mierzenie warto zacząć od obserwacji. Dlatego w tym odcinku zachęcamy Was do bliższego przyjrzenia się światu i otoczeniu: z bardzo daleka i z bardzo bliska, poprzez obraz i dźwięk.
Plan:
- Ile waży komar – omówienie
- Opis aplikacji Decibel 10th
- Opis aplikacji Sun Surveyor Lite
- Opis aplikacji Sea Hero Quest
Odcinek 23. Zadbaj o siebie
Pakiet „Zadbaj o siebie” przedstawia aplikacje, które wspierają zdrowy tryb życia, oparty na aktywności fizycznej, równowadze emocjonalnej i umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Plan:
- Opis aplikacji Ensō
- Opis aplikacji Color Therapy
Odcinek 24. Aplikacje dla społeczności
Pakiet „Aplikacje dla społeczności” opowiada o tym, jak organizacje społeczne i aktywni obywatele wykorzystują technologie mobilne po to, aby działać skuteczniej.
Plan:
- Aplikacje dla społeczności – omówienie
- Opis aplikacji WWF Make Your Mark
- Opis aplikacji Uczymy ratować
Odcinek 25. Stwórz własny kurs
Każda osoba posiadająca dostęp do iPada może stworzyć swój autorski kurs na platformie iTunes U, taki jak „Tablety w Bibliotece”. Raz przygotowane materiały i zadania do wykorzystania podczas lekcji bibliotecznych mogą posłużyć kilku grupom.
Plan:
- Stwórz własny kurs – omówienie
- Opis aplikacji ITunes U
- Opis aplikacji mLibro, mCourser i mInstructor
- Opis aplikacji Nearpod
Odcinek 26. Appetyt na aplikacje
Jak stworzyć aplikację lub grę mobilną? Od czego zacząć? Czy trzeba umieć programować? Jakie bezpłatne programy i aplikacje wykorzystać? Skąd czerpać wiedzę o projektowaniu i tworzeniu aplikacji? Ile to kosztuje? Na te pytania odpowiadamy w tym materiale edukacyjnym.
Plan:
- Appetyt na aplikacje – omówienie
- Opis aplikacji Pop – Prototyping On Paper
- Opis aplikacji Scratch Jr.
Projekt „Tablety w Twojej bibliotece” zrealizowaliśmy w 2015 roku. Do udziału w nim zaprosiliśmy biblioteki uczestniczące w Programie Rozwoju Bibliotek, a także w innych projektach FRSI. Każda placówka, która chciała otrzymać tablety, musiała wziąć udział w konkursie. Zainteresowanie było ogromne – otrzymaliśmy zgłoszenia od 651 bibliotek. Spośród nich wyłoniliśmy 318 placówek, do których trafiło 1262 tabletów iPad Air wraz z oprogramowaniem i aplikacjami. Dla uczestników projektu przygotowaliśmy specjalne szkolenia stacjonarne dla „Tablet Masterów” (czyli koordynatorów projektu w bibliotekach), kurs „Tablety w Bibliotece” na platformie iTunes U oraz cykl webinariów.