Małe pomysły na wielkie zmiany – poradnik i gra
Data publikacji: 22/07/10Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) wydała poradnik „Biblioteka. Małe pomysły na wielkie zmiany”. Jest to zbiór porad i wskazówek dotyczących aranżacji przestrzeni w bibliotekach.
Pomysły na zmianę wyglądu biblioteki zainteresują tych, którzy szukają prostych i niedrogich sposobów na to, aby biblioteka stała się miejscem, w którym mieszkańcy spędzają z ochotą czas. Poradnik oraz towarzyszącą mu grę „planowanie biblioteki” można pobrać online.
Opis gry „Planowanie biblioteki” można znaleźć na stronach 40-41 poradnika. Plakat zapraszający na warsztaty – grę w planowanie biblioteki należy wydrukować (na papierze formatu A4 lub A3 w jasnym kolorze – najlepiej pomarańczowym) i uzupełnić o szczegółowe dane (adres, data spotkania). Jeśli plakat będzie umieszczany na zewnątrz, wydruk powinien być wodoodporny. Prowadzenie gry ułatwi rozdanie zainteresowanym Kart Uczestnika, które służą rozbudzeniu wyobraźni (wypełnienie ich trwa około 15 minut).
Plansza do gry to wspomniany wyżej arkusz (najlepiej tektura, lub brystol o formacie 100x70cm). Zmierzony z natury i narysowany w wybranej skali (1:10 lub 1:20) rzut pokazywać powinien ściany, okna, drzwi i inne ważne elementy. Powinno być także zaznaczone najbliższym otoczenie budynku – części działki należącej do biblioteki.
Uwaga: Typowy format B1: 100x70cm pozwala w większości przypadków zastosować wygodną i łatwą w użyciu skalę 1:10 (10 cm na rysunku to 1 metr w skali rzeczywistej). Jeśli jednak wymiary biblioteki wraz z fragmentem otoczenia przekraczają rozmiar 10x7m, to konieczne może być zastosowanie skali 1:20 (1 metr rzeczywisty to 5 cm na kartce).
Za wzór, co zawiera taki rysunek na planszy, mogą służyć zamieszczone w poradniku rzuty stanu istniejącego przykładowych bibliotek. Można także posłużyć się fragmentem dokumentacji budowlanej (z „książki obiektu budowlanego”) lub „planem ewakuacyjnym”.
Szablony mebli potrzebnych do gry przygotowane zostały do wydruku w dwóch skalach. Skala wydruków mebli powinna być dobrana do skali planszy – rzutu biblioteki. Meble, które można wyciąć nie stanowią kompletu wyposażenia – można (a nawet warto!) dorysować / wyciąć dodatkowe potrzebne sprzęty. Przed wydrukiem warto zastanowić się, ile kopii poszczególnych stron będzie potrzebne.