Scenariusz Rozgrzewka przed EURO 2012

Rozgrzewka przed EURO 2012 to międzypokoleniowe spotkanie, którego uczestnicy rywalizują w quizie i poszerzają swoją wiedzę o piłce nożnej, reprezentacji Polski i zbliżających się Mistrzostwach Europy. Wspólne przeglądanie archiwalnych zdjęć i materiałów filmowych w Internecie jest okazją do wspomnień i… dobrej zabawy.

Najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję popisać się wiedzą o europejskich gwiazdach futbolu, najstarsi opowiedzą o piłkarskich wydarzeniach sprzed lat. Wspólnie odkryją, że Internet jest kopalnią wiedzy i rozrywki!

Scenariusz został przygotowany w ramach kampanii „Tydzień z Internetem 2012” jako jedna z propozycji do wykorzystania podczas spotkań organizowanych w bibliotekach i innych instytucjach, które wzięły udział w kampanii.

 • Spotkanie zaplanowane jest na 1,5 – 2 godziny.
 • Przeprowadzenie spotkania nie wymaga od organizatorów wiedzy o piłce nożnej – quiz opracowany jest tak, że odpowiedzi na pytania oraz materiały źródłowe i linki do nich pojawiają się same.
 • Uczestnicy spotkania nie muszą umieć korzystać z Internetu.
 • W spotkaniu mogą wziąć udział uczestnicy quizu (drużyny) i widownia.
 • Należy zadbać o to, aby każda drużyna składała się z osób w różnym wieku – mogą być to drużyny rodzinne (ale nie muszą – ważne, żeby były międzypokoleniowe).

Jak należy przygotować się do spotkania?

WYPOSAŻENIE

Podczas spotkania potrzebne będą komputery z dostępem do Internetu (minimum 1), głośniczki, rzutnik multimedialny, ekran (funkcję ekranu może pełnić też zwykła biała ściana), stoliki i krzesła.

Jeden komputer i rzutnik posłuży do wyświetlenia prezentacji-quizu, w której będą znajdować się pytania dla uczestników oraz linki do zdjęć, filmów i informacji na stronach internetowych. Do komputera należy podłączyć głośniczki o wystarczającej mocy – dźwięk musi być dobrze słyszany przez wszystkich uczestników spotkania (warto zrobić próbę).

Ważne jest, by szybkość Internetu była wystarczająca do przeglądania online materiałów filmowych, bez konieczności oczekiwania na ich „załadowanie się”. Na ogół wystarcza prędkość 1024 kb/s. Prędkość łącza można sprawdzić używając odpowiedniego narzędzia, do znalezienia na przykład na stronie http://www.speedtest.pl/

Jeśli biblioteka/szkoła/dom kultury/pracownia komputerowa dysponuje innymi komputerami z dostępem do Internetu, może je również udostępnić. Kiedy uczestnicy quizu nie będą znali odpowiedzi na pytania, będą mieli minutę na odnalezienie jej w Internecie (więcej na ten temat w zasadach gry, w dalszej części scenariusza).

Aby nadać spotkaniu sportowy charakter, można przygotować odpowiednie rekwizyty np. stoper, gwizdek czy tablicę do liczenia punktów.

PARTNERZY

Zachęcamy do zaangażowania w przygotowanie spotkania inne organizacje i instytucje – mogą pomóc między innymi:

 • W skompletowaniu potrzebnego sprzętu – w tej sprawie można zwrócić się do biblioteki, szkoły, domu kultury czy organizacji pozarządowej; w niektórych miejscowościach działają Gminne Centra Informacji i inne instytucje dysponujące komputerami, rzutnikami itp.
 • W przygotowaniu poczęstunku (kawa, herbata, ciastka) – tu pomóc mogą właściciele kawiarni czy cukierni, ale także osoby indywidualne, które zaoferują się np. upiec ciasto.
 • W przygotowaniu scenografii – dzieci i młodzież na pewno chętnie przyłączą się do wyszukiwania w Internecie i drukowania zdjęć zawodników (uczestników tegorocznych mistrzostw oraz gwiazd sprzed lat) czy do przygotowania plakatów (kolaże, farby, kredki, programy graficzne). Można ich poprosić o przygotowanie na komputerze obrazków, które wyświetlane będą przed rozpoczęciem spotkania (można też wyświetlić slajd tytułowy przygotowany przez FRSI) lub o przyniesienie z domu plakatów z zawodnikami. A może w pobliskim domu kultury jest grupa, która wzięłaby na swoje barki ciężar stworzenia scenografii? Warto pamiętać, że czasem im prościej, tym lepiej!
 • W pozyskaniu wolontariuszy – lokalny klub sportowy, biblioteka, ośrodek sportu, szkoła, uczelnia wyższa, dom kultury, straż pożarna, koło gospodyń wiejskich. Związek Harcerstwa Polskiego jest partnerem Tygodnia z Internetem 2012, więc można liczyć na pomoc harcerzy.
 • W przygotowaniu nagród dla uczestników – władze gminy, sklep sportowy, sponsorzy lokalnej drużyny, ale także media – nagrodą dla zwycięskiej drużyny mogłaby być publikacja jej zdjęcia w wydaniu lokalnej gazety.

WOLONTARIUSZE

Wolontariusze mogą pomóc przy promocji wydarzenia, w przygotowaniu sali i sprzętu czy przeprowadzeniu samego spotkania (obsługa sprzętu, robienie zdjęć itp.). Mogą pełnić bardzo ważną rolę, asystując osobom biorącym udział w spotkaniu przy wypełnianiu formularza internetowego dla uczestników Tygodnia z Internetem.

Wolontariuszami mogą być uczniowie, harcerze lub np. zawodnicy lokalnego klubu sportowego.

Wolontariuszy warto wcześniej zaprosić do biblioteki/szkoły/domu kultury/pracowni komputerowejlub innego miejsca, w którym ma odbyć się spotkanie, żeby pokazać im salę, pozwolić wypróbować sprzęt oraz przekazać kilka podstawowych wskazówek dotyczących komunikowania się z uczestnikami spotkania. Ważne jest, aby uwrażliwić wolontariuszy na potrzeby osób, które do tej pory z komputerów i Internetu nie korzystały.

Na początku spotkania należy przedstawić wolontariuszy, a na zakończenie publicznie im podziękować. W przypadku uczniów warto też przekazać podziękowania rekomendującemu ich nauczycielowi, dyrektorowi szkoły i rodzicom.

WARTO PRZEMYŚLEĆ

 • Ile jest miejsca? Ile osób może maksymalnie przyjść? Ile drużyn można posadzić przy stolikach? Z jakiej liczby osób powinny składać się drużyny (rekomendujemy 3-4 osoby w drużynie)? Czy uda się przestawić meble tak, żeby wszystkim było wygodnie? Jeśli warunki nie sprzyjają temu, aby dzielić uczestników na drużyny, można zmodyfikować scenariusz i zorganizować spotkanie, podczas którego uczestnicy będą wspólnie sprawdzać swoją wiedzę o piłce nożnej.
 • Ile jest komputerów? Jeśli komputerów jest więcej, to można każdej drużynie oddać do dyspozycji jeden komputer, żeby mogła poszukać podpowiedzi w Internecie – zgodnie z zasadami gry przedstawionymi w dalszej części scenariusza w sytuacji, gdy żadna z drużyn nie będzie znała odpowiedzi na zadane pytanie, drużyny dostają minutę na znalezienie jej w Internecie.
 • Jak podzielić uczestników na drużyny? Chętni do wzięcia udziału w spotkaniu mogą zapisywać się wcześniej i wówczas liczba drużyn i ich skład będzie znany przed spotkaniem. Można też pozwolić uczestnikom na zapisywanie się w ostatniej chwili, tuż przed spotkaniem. Ci uczestnicy spotkania, którzy nie należą do żadnej drużyny, stworzą widownię.
 • Ważne, żeby drużyny były międzypokoleniowe tzn. składały się z osób w różnym wieku np. dzieci, rodziców i dziadków (choć nie musi to być rodzina). Drużyny powinny liczyć minimum trzy osoby. A jak przekonać dzieci, żeby stworzyły drużynę z dorosłymi? W quizie często padają pytania o historyczne mecze i mistrzostwa, więc w drużynie przyda się osoba, która je pamięta.
 • Czy konieczne jest dzielenie uczestników na drużyny? Można zmienić formułę spotkania i zaproponować wszystkim wspólną zabawę, czyli odgadywanie odpowiedzi na pytania quizu bez podziału na drużyny i bez liczenia punktów.
 • Czy podczas spotkania będą widzowie? Jeśli tak – warto ich zaktywizować. Można na przykład przyznać „nagrodę publiczności”, czyli dodatkowe punkty dla drużyny, która zbierze najwięcej głosów publiczności. Wystarczy przygotować krótką ankietkę (instrukcja poniżej) i w odpowiednim momencie pozwolić widzom zagłosować. Można też pozwolić publiczności wymyślić kilka pytań dla rywalizujących drużyn, a poprawność odpowiedzi sprawdzić wspólnie w Internecie.
 • Czy jest szansa na przygotowanie nagród dla uczestników? Jeśli nie będzie to możliwe, to można członkom najlepszej drużynie przyznać tytuły Superkibica i wydrukować dyplomy.

Działania promocyjne przed spotkaniem

 • Na „Rozgrzewkę przed Euro 2012” można zapraszać podczas innych wydarzeń, organizowanych przez bibliotekę/szkołę/dom kultury czy pracownię komputerową. Warto podkreślać, że to spotkanie dla wszystkich pokoleń i zachęcać do przychodzenia ze sportowymi rekwizytami czy w sportowych przebraniach.
 • Można wywiesić plakaty w bibliotece, szkole, domu kultury, urzędzie gminy, na miejscowej tablicy ogłoszeń, w pobliżu klubu sportowego, OSiR-u, boiska czy sklepu sportowego.
 • Należy zadbać o jak najszerszą dystrybucję ulotek zapraszających do udziału w spotkaniu – np. biblioteki mogą je wkładać do wypożyczanych książek niczym zakładkę, można też wyłożyć je w domu kultury, urzędzie gminy, na przystanku autobusowym, w sklepie, na poczcie itd. Ulotki trzeba także rozdawać w miejscach, w których często pojawiają się osoby zainteresowane sportem – w lokalnym klubie sportowym czy OSiR-ze. Można też poprosić wolontariuszy o wrzucenie ulotek do skrzynek pocztowych w prywatnych domach i mieszkaniach.
 • Warto zaprosić wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub innych gości specjalnych.
 • Kilka dni przed spotkaniem można wysłać informację prasową do mediów z opisem spotkania i zaproszeniem dziennikarzy do wzięcia w nim udziału.
 • Można też zamieścić informację o spotkaniu na stronie internetowej biblioteki/szkoły/domu kultury czy gminy, na Facebooku, na lokalnym portalu informacyjnym czy forach mieszkańców. Można też wysłać zaproszenia pocztą elektroniczną.Czy wszystko zostało przygotowane? – lista sprawdzająca

 • Zgłosiłem/zgłosiłam, że wezmę udział w Tygodniu z Internetem (od 7 do 19 marca na www.biblioteki.org będzie można zgłosić chęć udziału w akcji – rejestracja nie jest obowiązkowa, ale dzięki niej będzie można np. łatwiej pozyskać wolontariuszy).
 • Zostały przeprowadzone działania promocyjne (plakaty, ulotki, informacja prasowa, zaproszenia, informacje na stronach internetowych itd.).
 • Goście specjalni i dziennikarze potwierdzili obecność (opcjonalnie).
 • Wolontariusze potwierdzili obecność, znają swoje zadania, są przygotowani.
 • Lista drużyn startujących w quizie jest zamknięta (w sytuacji, gdy zapisy na spotkanie są przeprowadzane wcześniej).
 • Sprzęt (komputer z dostępem do Internetu, podłączony do rzutnika i głośniczków) jest skompletowany i sprawdzony. Pozostałe komputery (opcjonalnie) są również sprawdzone i gotowe do użycia.
 • Prędkość Internetu została przetestowana. Prezentacja-quiz działa poprawnie.
 • Działanie formularza rejestrującego udział w „Tygodniu z Internetem 2012” zostało sprawdzone.
 • Ankieta internetowa do przeprowadzenia głosowania na nagrodę publiczności jest przygotowana (opcjonalne).
 • Meble i sprzęt są odpowiednio ustawione, scenografia przygotowana.
 • Poczęstunek został zamówiony/zorganizowany (opcjonalnie).
 • Lista obecności jest wydrukowana i wyłożona przy wejściu.
 • Dla drużyn przygotowane są: pisaki, kartoniki, naklejki, karty z logo Tygodnia z Internetem (potrzebne przy zgłaszaniu się do odpowiedzi)
 • Przygotowana jest tablica lub inna forma prezentowania punktacji drużyn.
 • Nagrody/dyplomy dla drużyn są przygotowane.
 • Prowadzący spotkanie zna swoje zadania, ma wydrukowany scenariusz.
 • Ulotki z listą ciekawych linków zostały wydrukowane i wyłożone przy wyjściu.
 • Aparat fotograficzny do robienia pamiątkowych zdjęć jest przygotowany i sprawny (ma naładowaną baterię i wolne miejsce na karcie pamięci).

Zasady gry

Quiz jest prezentacją multimedialną, przygotowaną za pomocą narzędzia prezi, w której po kliknięciu pojawiają się kolejno pytania – odpowiedzi – materiały filmowe, zdjęcia, muzyka (lub linki do nich).

Drużyna, która zna odpowiedź na zadane pytanie, zgłasza się używając np. dzwoneczka, karty do głosowania lub innego rekwizytu według własnego pomysłu organizatora spotkania. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której nie można ustalić, kto pierwszy udzielił prawidłowej odpowiedzi.

Drużyna udziela odpowiedzi, sprawdzamy jej poprawność (klikamy i w prezentacji–quizie pojawia się strona z odpowiedzią). Jeśli odpowiedź jest poprawna, drużyna otrzymuje punkt. Jeśli odpowiedź jest niepoprawna, mogą zgłosić się pozostałe drużyny. Jeśli nikt nie zna odpowiedzi, dajemy zespołom minutę (warto użyć stopera np. w telefonie komórkowym) na znalezienie odpowiedzi w Internecie – jest to możliwe tylko wówczas, gdy dostępna jest wystarczająca liczba komputerów tzn. każda drużyna może użyć jeden komputer z dostępem do Internetu. Jeśli nie, to po prostu wspólnie sprawdzamy odpowiedź w prezentacji–quizie.

Publiczność będzie miała okazję zadać dodatkowe pytania pod koniec pierwszej połowy (prezentacja–quiz jest podzielona na pierwszą i drugą połowę, tak jak mecze piłki nożnej). W tym przypadku poprawność odpowiedzi udzielanych przez drużyny można sprawdzać wspólnie w Internecie i przyznawać punkty drużynom, które odpowiedziały poprawnie. Ponadto drużynie, która wygra w głosowaniu publiczności, zostaną przyznane dodatkowe punkty.

Punktacja:

 • za poprawną odpowiedź drużyna otrzymuje punkt,
 • za poprawną odpowiedź na pytanie od publiczności drużyna otrzymuje 2 punkty,
 • w przerwie zaplanowane jest głosowanie publiczności – drużyna, która zbierze najwięcej głosów, otrzyma 2 dodatkowe punkty zaraz po przerwie.

Przebieg spotkania

PRZYWITANIE – 10 minut

Przy wejściu uczestnicy wpisują swoje imię i nazwisko na przygotowaną wcześniej listę obecności. Lista może być później potrzebna do zgłoszenia uczestników spotkania w internetowym liczniku akcji „Tydzień z Internetem 2012”. Na ekranie wyświetlony jest już slajd powitalny (można pobrać go niżej lub poprosić np. dzieci lub wolontariuszy o przygotowanie takiego slajdu).

Osoba prowadząca spotkanie wita uczestników, gości specjalnych, dziennikarzy i wolontariuszy. Warto podkreślić, że spotkanie odbywa się w ramach międzynarodowej akcji Tydzień z Internetem 2012.

Następnie osoba prowadząca przekazuje krótką informację o spotkaniu: na czym będzie polegać, ile będzie trwało, jaka jest rola wolontariuszy. Wyjaśnia zasady gry.

Osoba prowadząca włącza prezentację-quiz: http://prezi.com/zrebwmaf_9y6/przygotowania-do-euro-2012/

Drużyny przedstawiają się. Każda z nich ma na to 30 sekund. Dobrze byłoby, gdyby każda drużyna miała nazwę – wcześniej trzeba przygotować pisaki i kartoniki, na których napiszą nazwę drużyny, a także zwykłe naklejki, na których członkowie drużyny napiszą swoje imiona.

Osoba prowadząca zapoznaje obecnych z przestrzenią. Warto przewidzieć też czas na zadanie pytań przez uczestników.

Stoliki i krzesła lub same krzesła powinny być ustawione w taki sposób, by uczestnicy siedzieli w miarę blisko siebie, widzieli się nawzajem i jednocześnie widzieli ekran. W centrum powinien być ustawiony komputer z dostępem do Internetu, podłączony do rzutnika multimedialnego lub monitora i głośniczków. Komputer obsługuje osoba prowadząca spotkanie lub wolontariusz.

PIERWSZA POŁOWA – 30 minut

Włączamy prezentację-quiz (online lub offline), zadajemy kolejne pytania, przyznajemy punkty. Aby włączyć tryb pełnoekranowy, trzeba wcisnąć kolejno „MORE”, który znajduje się po prawej stronie od znaku odtwarzania prezentacji, a następnie „FULLSCREEN”.

Prosimy osobę z widowni o zadanie jednego pytania (za 2 punkty), a następnie prosimy ją, żeby znalazła w Internecie informację potwierdzającą poprawność udzielonej odpowiedzi i ewentualnie także filmik/nagranie/zdjęcie ilustrujące odpowiedź.

Podsumowujemy punkty do przerwy i wpisujemy je na tablicy, karcie meczu, slajdzie na komputerze lub w inny sposób tak, żeby punktacja była widoczna dla wszystkich drużyn i publiczności.

PRZERWA – 10 minut

W czasie przerwy drużyny odpoczywają, a w tym czasie odbywa się:

 • Głosowanie publiczności (opcjonalne) – widzowie podchodzą do komputera i głosują w ankiecie internetowej.
 • Rejestracja na ogólnoeuropejskiej stronie Tygodnia z Internetem 2012

DRUGA POŁOWA – 30 minut

Sprawdzamy, która drużyna otrzymała najwięcej głosów od publiczności i przyznajemy jej 2 punkty.

Włączamy prezentację-quiz i kontynuujemy rywalizację drużynową.

Prosimy osobę z widowni o zadanie jednego pytania (za 2 punkty), a następnie prosimy ją, żeby znalazła w Internecie informację potwierdzającą poprawność udzielonej odpowiedzi i ewentualnie także filmik/nagranie/zdjęcie ilustrujące odpowiedź.

KONIEC MECZU – 5 minut

Podsumowanie punktów, ogłoszenie zwycięzcy.

PO OSTATNIM GWIZDKU – 15 minut

Poczęstunek (opcjonalnie).

Zachęcenie do dalszego szperania w Internecie – przekazanie informacji, że adresy stron wykorzystanych w quizie można znaleźć w ulotkach, które leżą przy komputerach.

Rozdanie nagród – może wręczać gość specjalny, np. burmistrz czy wójt (opcjonalne). Członkowie zwycięskiej drużyny otrzymują dyplomy z tytułem „Superkibica”.

Pamiątkowe zdjęcie wszystkich drużyn (dla mediów, na stronę internetową, Facebook itd.). Uwaga! Warto uzyskać zgodę na wykorzystanie wizerunku osób znajdujących się na zdjęciu, żeby móc je potem wykorzystywać w konkursie „Co trzy głowy to nie jedna!”.

Podziękowanie za udział w spotkaniu, podziękowanie dla partnerów, sponsorów, wolontariuszy. Prowadzący może zapowiedzieć inne zbliżające się wydarzenia.

Efekty spotkania

Działania promocyjne po spotkaniu:

 • Można przesłać pisemne podziękowanie gościom specjalnym, którzy wzięli udział w spotkaniu.
 • Warto przygotować krótką relację ze spotkania dla mediów i rozesłać wraz z kilkoma zdjęciami dokumentującymi wydarzenie.
 • Relację i zdjęcia ze spotkania można też umieścić na stronach internetowych (organizatora spotkania, urzędu gminy, lokalnym portalu informacyjnym).
 • Jeśli zostały zebrane adresy email uczestników spotkania, można wysłać im kilka zdjęć na pamiątkę.
 • Można zorganizować wystawę zdjęć zrobionych podczas spotkania.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.