Scenariusz zajęć z książką „Apetyt na Meksyk. Familia”

"Apetyt na Meksyk. Familia" to książka dla dzieci, w której wspólne rodzinne przygotowania do obchodów Święta Zmarłych dają początek opowieści o Meksyku, jego kulturze i codziennym życiu jego mieszkańców, a także o różnicach i podobieństwach w obchodach Święta Zmarłych w Polsce i w Meksyku. Scenariusz został przygotowany przez Wydawnictwo Widnokrąg w ramach akcji "Wielokulturowość – jestem na tak!".

Apetyt na Meksyk. Familia
Tekst: Katarzyna Węgierek
Ilustracje: Maria Gromek
Wydawnictwo Widnokrąg, 2012

Scenariusz zajęć dla klas I-III szkoły podstawowej

Czas trwania: 60 minut

I. TEMAT ZAJĘĆ: Apetyt na Meksyk. Poznajemy Anę i Antonia

II. Podczas spotkania potrzebne będą: 

 • atlasy świata, najlepiej po jednym na każdym stoliku,
 • mile widziana duża mapa świata na ścianie,
 • rzutnik multimedialny do pokazu slajdów (ew. przy mniejszej grupie komputer, na którym można obejrzeć prezentację),
 • książka „Apetyt na Meksyk. Familia”,
 • kartki kolorowego brystolu formatu A3 – po 1 na dziecko,
 • wycięte z kolorowego brystolu rączki do walizki – w kształcie litery „C” (po 2 na dziecko),
 • zdjęcia, plansze lub slajdy z widokami z Meksyku i z jego mieszkańcami oraz z rzeczami i roślinami pochodzącymi stamtąd (kukurydza, pomidory, kakaowiec, sombrero, hamak),
 • zdjęcia, plansze, slajdy ze słodyczami wytwarzanymi na święto zmarłych, z kukiełkami, ołtarzykami,
 • kleje (po jednym na dziecko), kredki, nożyczki (jedne na dziecko), spinacz, papier kolorowy,
 • aparat fotograficzny.

III. ORGANIZACJA PRZESTRZENI DO PRACY

 • Przestrzeń powinna być zaaranżowana tak, aby dzieci siedziały przy stolikach w grupach maksymalnie 5-osobowych. Do części pogadankowej potrzebne będzie miejsce, w którym dzieci usiądą w kręgu na dywanie lub pufach/poduszkach.
 • Warto zadbać o miejsce na wyeksponowanie prac plastycznych.

IV. DZIAŁANIA PROMOCYJNE PRZED SPOTKANIEM

 • Jeśli stale współpracujesz z grupą dzieci (np. grupą zabawową, przedszkolakami, uczniami najmłodszych klas podstawówki), przekaż im zaproszenia!
 • Wykorzystaj plakat promujący książkę i inne materiały towarzyszące scenariuszowi.
 • Zamieść informację o spotkaniu na stronie internetowej Twojej biblioteki, blogu czy profilu na Facebooku.

V. CELE ZAJĘĆ

 • Zachęcenie dzieci do poznania nowych miejsc na świecie i zrozumienia ich specyfiki. Zwrócenie uwagi na różnorodnośćświata i kultur.
 • Kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec różnych religii, obyczajów i tradycji.
 • Rozwijanie umiejętności kojarzenia faktów, krytycznego myślenia i pomysłowości przez analizę informacji.

VI. PRZEBIEG SPOTKANIA:

W trakcie spotkania rób zdjęcia, aby mieć pamiątkę.

POWITANIE – (10 min)

Kilka słów przywitania. Osoba prowadząca pokazuje dzieciom na mapie, gdzie leży Meksyk. Zwraca szczególną uwagę na to, że Meksyk leży w Ameryce Północnej (nawet wielu dorosłych myśli, że Meksyk leży w Ameryce Południowej lub Środkowej).

Dzieci dowiadują się, jak się mówi „cześć” po hiszpańsku („hola” – czytaj „ola”). Zgadują, jak będzie po hiszpańsku „cześć, Kubo”, „cześć, Haniu” itp. Na koniec odpowiadają na pytanie, jak powiedzieć „cześć, Olu” („Hola Ola”).

Prowadzący, posługując się slajdami (wykorzystaj prezentację zdjęć dotyczących Meksyku), opowiada, że z Meksyku pochodzą: kukurydza, pomidory, kaktusy i czekolada wyrabiana z ziaren kakaowca. Owoc kakaowca i jego ziarna można zobaczyć na slajdach.Więcej informacji na temat Meksyku można znaleźć tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Meksyk.

O KSIĄŻCE (15 min)

Krótka prezentacja książki „Apetyt na Meksyk. Familia”. Osoba prowadząca pyta, kiedy w Polsce jest Święto Zmarłych  (warto pamiętać, że Święto Zmarłych przypada 2 listopada, choć świętujemy głównie dzień wcześniej, 1 listopada, kiedy przypada dzień Wszystkich Świętych). Następnie dzieci opowiadają, jak obchodzą te dni w Polsce, czy jeżdżą na rodzinne groby, zapalają znicze, kładą na grobach chryzantemy, czy spotykają się w tym dniu z rodziną. Czy najczęściej podczas tych świąt jest ciepło, czy zimno?

Następnie osoba prowadząca zwraca uwagę dzieci na to, że Święto Zmarłych w Meksyku jest świętem radosnym i jest obchodzone aż przez 3 dni. W Meksyku jest wtedy ciepło. Meksykanie, tak jak i my w Polsce, odwiedzają groby najbliższych, ale przynoszą na groby przygotowane przez siebie ulubione jedzenie zmarłego, śpiewają piosenki i biesiadują. Meksykanie wierzą, że dusze zmarłych odwiedzają ich w domach, dlatego przystrajają w mieszkaniach ołtarzyki i zapalają świeczki, aby zmarli łatwiej mogli odnaleźć drogę.

Następnie prowadzący pokazuje slajdy lub zdjęcia z ozdobionymi domowymi ołtarzykami, kolorowymi trupimi czaszkami, kościotrupem w kapeluszu. Zwraca uwagę na pogodny i wesoły charakter święta, pełnego rodzinnych spotkań i wspominania zmarłych.

Dodatkowe informacje dotyczące obchodów Święta Zmarłych prowadzący znajdzie w książce „Apetyt na Meksyk. Familia”.

PRACA PLASTYCZNA (25 min)

Zadajemy pytanie, czy dzieci mają ochotę odwiedzić bohaterów książki, Anę i Antonia, i przygotowujemy się do podróży do Meksyku.

Dzieci składają arkusz brystolu na pół. To będzie ich walizka. Do górnego, dłuższego boku walizki doklejamy lub doczepiamy zszywkami rączki wycięte z brystolu. Walizka powinna otwierać się tak, by z boku przypominała „V”.

Następnie z pozostałego brystolu dzieci wycinają pasy o szerokości 2-3 cm, różnej długości, ale nie dłuższe niż bok walizki. To będą przegródki, za które schowane zostaną różne przedmioty (bagaż).

Teraz kolej na przygotowanie bagażu. Dzieci wyobrażają sobie, jakie pamiątki z Polski chciałyby zawieźć meksykańskim przyjaciołom (np. coś typowego dla naszego kraju lub miasta). Następnie same tworzą te przedmioty – rysując je na kartce lub wyklejając, a potem wycinając wzdłuż konturów – i pakują je po jednej stronie walizki, czyli wkładają za przegródki. Po przejrzeniu książki zastanawiają się, jakie pamiątki z Meksyku chciałyby przywieźć do Polski. Tworzą je na kartce i wkładają za przegródki po drugiej stronie walizki. W ten sposób powstaje polsko-meksykańska walizka pełna souvenirów.

Może to być też praca zbiorowa – wtedy dzielimy uczestników na 2 grupy. Każda grupa tworzy walizkę. Jedna grupa wiezie w walizce pamiątki z Meksyku, a druga pamiątki z Polski.

Walizka może stać się przyczynkiem do rozmowy na temat dokonanych wyborów. Dlaczego akurat ten przedmiot uważamy a typowy dla danego regionu? Co spowodowało, że chcieliśmy przywieźć daną pamiątkę z Meksyku? I tak dalej.

ZAKOŃCZENIE (5 min)

Dzieci sprzątają stoliki (miejsca pracy) i robią wystawę z wykonanych przez siebie teczek. Mówią, co spakowały i dlaczego. Po zajęciach mogą zabrać swoje prace do domu.

Kartki, na których w książce znajdują się opracowane przez autorkę zadania do wykonania, można kserować, aby dzieci mogły się bawić, nie niszcząc książki z księgozbioru bibliotecznego.


Akcja „Wielokulturowość – jestem na tak!” to akcja dla bibliotek, przeprowadzona w 2014 roku przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg. Biblioteki, które wzięły udział w akcji, otrzymały książki Wydawnictwa Widnokrąg i zorganizowały wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Scenariusze zajęć przygotowane w ramach akcji promują wielokulturowość, uwrażliwiają na trudną sytuację emigrantów czy uchodźców, uczą tolerancji i zrozumienia dla różnych kultur i obyczajów. 

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.