Wskazówki scenariuszowe do zajęć z książką „zabawny ptaszek”

Scenariusz przygotowany w ramach konkursu „Małe ważne książeczki”. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci od 3 lat wzwyż. Organizatorami konkursu, przeprowadzonego w roku 2014, były Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg.

Książka „zabawny ptaszek” jest debiutem autorki, Jennifer Yerkes, który został wyróżniony na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2012 roku. Jury doceniło innowacyjność formy graficznej książki oraz walory treści. W „zabawnym ptaszku” wszystko zaczyna się od obrazu. Idea pojawiania się i znikania jest bardzo wizualna, ilustracje w stonowanych, skomponowanych kolorach dają silny efekt graficzny, który ma służyć opowiadanej historii – historii, jak to w bajkach bywa, z morałem!

To historia o „niewidzialnym” ptaszku, który ukazuje się nam jedynie na powierzchni tła, gdy odcina się na jakimś przedmiocie lub postaci. W książce ptaszek przyjmuje kolor bieli, czyli papieru, kartki, co czyni go właśnie niewidzialnym. Ten zabieg pozwala czytelnikom­ dzieciom zrozumieć, że ptaszek żyje w tej książce, jest integralną częścią tego opowiadania. Historia ptaszka nawiązuje do najlepszych cech Bajki Ezopowej: zwięzłości, prostoty budowy, zupełnego braku ozdób retorycznych i morału jako puenty. Tak jak u Ezopa, w „zabawnym ptaszku” odnajdujemy ludzki wymiar, próbę zmierzenia się z naszymi przywarami. Opowiadanie ma ponadczasową i mądrą treść, ilustrującą ogólną prawdę dotyczącą powszechnego i powtarzalnego doświadczenia ludzkiego. Jest autentyczne, gdyż ukazuje odbicie rzeczywistych stosunków międzyludzkich.
Polskie wydanie książki „zabawny ptaszek” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O ZAJĘCIACH

Celem zajęć jest pobudzenie dziecięcej wyobraźni w wyrażaniu własnej tożsamości. Dzieci podczas zabawy odkryją, czy dostosowują się do otaczającej je rzeczywistości, czy cały czas zachowują swój indywidualny charakter. Prace plastyczne w oparciu o wspaniałe ilustracje książki wpłyną na rozwój artystyczny dzieci.

Zajęcia są przeznaczone dla dzieci od 3 lat wzwyż. Czas trwania: około 45 minut.

Do ich przeprowadzenia potrzebne będą:

  • książka „zabawny ptaszek”
  • materiały plastyczne: skrawki kolorowego papieru, krepiny, nitki itp.
  • jeśli pora roku na to pozwala: gałązki, kwiatki, piórka
  • kredki
  • kleje
  • nożyczki
  • album o zwierzętach ze zdjęciami

Przestrzeń powinna być zaaranżowana tak, aby dzieci siedziały w kręgu na dywanie lub pufach (w czasie czytania książki i rozmowy o niej). Powinny mieć też miejsce na wykonanie prac plastycznych.

Warto zadbać o miejsce na późniejsze wyeksponowanie prac plastycznych, które powstaną w trakcie zajęć.

DZIAŁANIA PROMOCYJNE

Jeśli na stałe współpracujesz z grupą dzieci (np. grupą zabawową, przedszkolakami, uczniami najmłodszych klas podstawówki), przekaż im zaproszenia!

Wykorzystaj szablon zakładki i plakatu (pamiętaj, aby wywiesić go także poza biblioteką).
Zamieść informację o spotkaniu na stronie internetowej Twojej biblioteki, blogu czy profilu na Facebooku.

PRZEBIEG SPOTKANIA:

Na początek pięć minut o samej książce: pokazujemy i czytamy dzieciom książkę, pokazujemy ilustracje. Omawiamy z dziećmi historyjkę ptaszka. Rozmawiamy o wartościach takich jak przyjaźń, odmienność, oryginalność.

Opowiadamy dzieciom o zwierzątkach, które wcale nie chcą być widoczne i upodabniają się do otoczenia, w którym żyją (kameleon, jaszczurki, żaba, zebra, gepard) i o tych, które chcą być widoczne lub krzykliwe np. paw, małpy. Możemy pokazać wybrane zwierzęta na zdjęciach w albumie.

W załączniku do scenariusza znajdują się 2 karty pracy. W trakcie zajęć można wykorzystać obie lub jedną z nich.

Karta 1 – dzieci dorabiają puszącemu się ptakowi strojny ogon. W zależności od pory roku może być z papieru, krepiny, nitek albo z gałązek, kwiatków, piórek (tak, jak w opowiadaniu).

Karta 2 – dzieci mają za zadanie znaleźć ptaszka na gałęzi i obrysować jego kontur po śladzie. Potem w zależności od dostępnych materiałów kolorują / wyklejają / malują jego postać.

Na zakończenie można zorganizować wystawę stworzonych prac i nagrodzić małych twórców oklaskami.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.