Świat się kończy! Fantastyka czy rzeczywistość, czyli rozmowy o przyszłości – nagranie webinarium
Data publikacji: 21/06/22Prezentujemy nagranie trzeciego webinarium z cyklu realizowanego w ramach projektu Wydawnictwa Widnokrąg „Książki do zadań specjalnych”. Zapraszamy do korzystania!
Fantastyka i dystopia – gatunki, które oferują wielkie emocje i niesamowite przygody, ale również stawiają przed czytelnikami fundamentalne pytania – to idealne narzędzie do rozmowy z nastolatkami o przyszłości.
Webinarium było poświęcone książkom, które opowiadają o różnych wizjach przyszłości naszego świata i zwracają uwagę na ważne współczesne zjawiska i zagrożenia. Rozmawialiśmy o:
- zaletach dystopii jako gatunku literackiego,
- życiu „w realu” i w rzeczywistości wirtualnej,
- przykładach warsztatowych, które pobudzą wyobraźnię i zachęcą do refleksji nad zagrożeniami i szansami dla naszego Świata oraz najbliższego otoczenia…
Naszą ekspertką była Agnieszka Włoka – redaktorka jedynego w Europie magazynu poświęconego fantastyce “Nowa Fantastyka”, autorka podcastu „Rozmowy okołoliterackie” w serwisie Audioteka.
O projekcie „Książki do zadań specjalnych” opowiedziała Agnieszka Chmielewska z Wydawnictwa Widnokrąg.
Webinarium prowadziła Katarzyna Morawska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Obejrzyj nagranie (49 minut):
O cyklu webinariów „Książki do zadań specjalnych”
Są książki, które łamią tabu. Pokazują, z jakimi problemami mierzą się współcześni nastolatkowie. Zadają niewygodne pytania. Bez lukru i moralizowania – pozwalają spojrzeć na świat oczami dorastających ludzi. Takie są właśnie KSIĄŻKI DO ZADAŃ SPECJALNYCH.
Dlaczego warto czytać takie książki? I Jak rozmawiać z nastolatkami o problemach dużego kalibru? W ramach cyklu webinariów realizowanych przez Wydawnictwo Widnokrąg oraz FRSI:
- przedstawiamy książki, które poruszają trudne tematy,
- opowiadamy o tym, w jaki sposób można wykorzystać je w pracy z nastolatkami i dlaczego nie trzeba się bać trudnych tematów,
- omawiamy konkretne propozycje warsztatowe inspirowane wybranymi tytułami.
Projekt „Książki do zadań specjalnych” został współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.