Zajęcia z kodowania: wskazówki organizatorów – nagranie webinarium

Nagranie webinarium z 9 listopada 2016 r. z udziałem Haliny Lubacz i Kariny Struczyk - bibliotekarek, koordynatorek Lokalnych Klubów Kodowania w bibliotekach w Murowie i Orli.

Czego dowiesz się z nagrania webinarium?

  • Dlaczego warto rozpocząć zajęcia z kodowania w Twojej bibliotece. Jakie są korzyści z utworzenia Lokalnego Klubu Kodowania – dla biblioteki, społeczności i koordynatora takich zajęć.
  • Jak mogą być zorganizowane zajęcia z programowania? Dla kogo i jak często je organizować? Co na nich robić?
  • Jaka jest rola koordynatora zajęć, a jaka trenera? Czy można połączyć te role? Jakie umiejętności są potrzebne, żeby prowadzić zajęcia samodzielnie?
  • Kto może prowadzić takie zajęcia w bibliotece? I czy w ogóle w małej miejscowości da się je zorganizować?
  • Jak i skąd pozyskać współpracowników spoza biblioteki do prowadzenia zajęć? Jak przekonać ich do współpracy?
  • O jakie inne aktywności można rozszerzyć działalność Lokalnego Klubu Kodowania?
  • Co w organizacji zajęć jest największym wyzwaniem i jak sobie z nim radzić.

Osoby prezentujące:

Karina Struczyk – bibliotekarka, koordynatorka i osoba prowadząca zajęcia w Lokalnym Klubie Kodowania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Orli (woj. podlaskie). Przygodę z programowaniem i uczeniem go innych rozpoczęła w 2015 r., od udziału w 1. edycji projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Programowania uczy i młodych, i trochę starszych (w klubie działa grupa Senior), nieustannie szuka sposobów na rozwinięcie oferty swojego Klubu.

Halina Lubacz – bibliotekarka, dyrektorka Gminnej Bibliotek Publicznej w Murowie (woj. opolskie), w której koordynuje działania Lokalnego Klubu Kodowania. Do prowadzenia zajęć w Klubie pozyskała dwóch lokalnych trenerów, których zachęciła do nauki podstaw programowania i przekazywania tej wiedzy innym. Kodowanie w Murowie pojawiło się wraz z 1. edycją projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” w 2015 r. O tym, jak działania Klub, możecie przekonać się oglądając film: https://www.youtube.com/watch?v=yDTV481oXcw.

Spotkanie prowadziła Iwona Kolosek z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Obejrzyj nagranie (czas trwania: 63 min)