O finansach… w bibliotece. Webinarium o prowadzeniu spotkań edukacyjnych o tematyce rozszerzonej, cz. 1

29 kwietnia przeprowadziliśmy pierwsze webinarium dla bibliotekarzy realizujących spotkania o tematyce rozszerzonej w ramach kursu "O finansach… w bibliotece". W webinarium wzięli udział bibliotekarze reprezentujący prawie wszystkie z 11 bibliotek uczestniczących w pilotażu.

Omówiliśmy zarówno kwestie merytoryczne związane z prowadzeniem spotkań, jak i metodykę pracy z osobami starszymi na spotkaniach oraz ich organizację. Przećwiczyliśmy także niektóre z zadań proponowanych w scenariuszu do spotkania nr 1 kursu, na którym skupiliśmy się w czasie tego webinarium.

Spotkania o tematyce rozszerzonej stanowią dla bibliotekarzy nie lada wyzwanie: są prowadzone przy pomocy scenariuszy przekazanych przez FRSI, natomiast nie ma jednego podstawowego narzędzia, jakim był kurs e-learningowy „O finansach…”, na którym opierają się spotkania prowadzone na poziomie podstawowym. Edukacja finansowa osób starszych wymaga od prowadzących wielu umiejętności – a w tym przypadku uczestnicy mogą się okazać jeszcze bardziej wymagający – mają większą wiedzę i umiejętności z zakresu domowych finansów. Ważne jest, by pamiętać, że rolą prowadzącego bibliotekarza jest przede wszystkim rola przewodnika po świecie finansów – kwestie merytoryczne związane z prawodawstwem czy ekonomią uczestnicy mogą konsultować z ekspertami w tej dziedzinie – w branżowych instytucjach czy poprzez internetowe serwisy tematyczne, których znalezienie ułatwić mogą na spotkaniach prowadzący bibliotekarze.

Webinarium było pierwszym z cyklu – zaplanowaliśmy jeszcze dwa spotkania dotyczące spotkań o tematyce rozszerzonej w ramach projektu „O finansach… w bibliotece, które będą poświęcone kolejnym czterem spotkaniom kursu. Do udziału w nich szczególnie zachęcamy prowadzących takie spotkania bibliotekarzy.

PREZENTUJĄCY
Krystyna Brząkalik
– specjalistka ds. edukacji ekonomicznej w projekcie „O finansach… w bibliotece”, współautorka kursu i materiałów z dziedziny edukacji finansowej dla osób starszych w bibliotekach

PROWADZĄCY