Nagranie webinarium „W grupie siła – jak stworzyć, poprowadzić i utrzymać dyrektorską grupę wsparcia”

Zapraszamy do obejrzenia drugiego z cyklu czerwcowych webinariów dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek. Webinarium odbyło się 16 czerwca 2020 r.

Webinarium zostało zrealizowane w ramach „Czerwca z Grupą InicJaTyWy”.

Osobami prezentującymi były:

• Agnieszka Borkiewicz – od początku swojej pracy zawodowej związana z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Jarocinie. Doświadczenie nabywała przechodząc przez wszystkie szczeble bibliotecznej hierarchii, m.in. pracowała w filii szpitalnej, przynosząc chorym książki do łóżka. Od 2009 roku ma przyjemność kierować biblioteką. Lubi mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Praca jest jej pasją i ma nadzieję, że tak zostanie. Chciałaby, aby biblioteka, którą kieruje, była miejscem, do którego lubią przychodzić zarówno użytkownicy, jak i pracownicy. Ciągle pracuje nad tym, aby przyciągać do biblioteki różne środowiska i umieć współpracować z różnymi grupami, a także dobrze kierować zespołem. Jest absolwentką programu dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Kieruj w dobrym stylu” oraz członkinią (od 2015 r.) Grupy InicJaTyWy. Prywatnie lubi chodzić po górach, poznawać nowych ludzi i nowe miejsca
  • Katarzyna Roszak – od najmłodszych lat ściśle związana z biblioteką, bo miłość do biblioteki odziedziczyła po mamie, również bibliotekarce. W bibliotece od 28 lat. 1 kwietnia 2008 roku została dyrektorką placówki i pomimo tego, że można to było wziąć za żart primaaprilisowy, to od 12 lat całkiem sprawnie zarządza Biblioteką w Jaraczewie. Praca jest jej niezmienną pasją i doskonale się w niej realizuje. Jest absolwentką programu dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Kieruj w dobrym stylu” oraz (od 2017 r.) członkinią Grupy InicJaTyWy. Współzałożycielka jarocińsko-jaraczewskiej bibliotecznej grupy wsparcia, którą współtworzą dyrektorzy z zaprzyjaźnionych bibliotek.

Webinarium prowadziła Bogna Mrozowska – koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Obejrzyj nagranie. Czas trwania: 1:00:51.

00:14-02:35: Wprowadzenie
02:37-13:50: Część 1: Jak stworzyć grupę i zorganizować jej pierwsze spotkanie?
13:55-36:40: Część 2: Co zrobić, żeby się nie znudziło, czyli jak zapewnić trwałość grupy?
36:44-49:33: Część 3: Grupa w czasie pandemii i trochę statystyk

49:37-59:35: Sesja pytań i odpowiedzi

Grupa InicJaTyWy działa w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.