Skąd czerpać inspiracje do eksperymentów i mini projektów do zrobienia z dziećmi? – nagranie webinarium

Przedstawiamy nagranie czwartego webinarium zorganizowanego w ramach projektu "Para-buch! Książka w ruch!". Tym razem rozmawialiśmy o miejscach, z których można czerpać inspiracje i zbudowaliśmy przed ekranem pojazd. Zapraszamy do oglądania nagrania.

Czwarte webinarium organizowane w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!” było poświecone różnym miejscom w sieci, z których można czerpać pomysły do zrealizowania na zajęciach z dziećmi – stacjonarnych i online. Odwiedzalismy miejsca z projektami popularyzujacymi naukę i dziedziny STEM  (S – nauki przyrodnicze, T – technologia, E – inżynieria, M – matematyka). Rozmawialiśmy o tym:

• skąd brać pomysły na eksperymenty,
  • jak przeglądać, czego szukać,
  • jak dobierać projekty do różnych grup wiekowych,
  • jak poradzić sobie z porażkami.

Wykonaliśmy szybki projekt, który można zrobić z dziećmi jako twórczą zabawę towarzyszącą czytaniu książek z dziedziny transportu. Z następujących materiałów: kartka grubszego papieru, nożyczki, dłuższe wykałaczki, słomki, balon, taśma klejąca – zbudowaliśmy pojazd.

Ekspertka – Mariola Fik – bibliotekarka, edukatorka, nauczycielka w SP, trenerka i autorka materiałów edukacyjnych w projektach propagujących kreatywność i naukę programowania, trenerka Mistrzów Kodowania. Programuje, odkrywa i konstruuje z dziećmi i młodzieżą, współpracuje z Centralnym Domem Technologii w Warszawie. W 2018 znalazła się na liście 100 osób wyróżnionych za działalność na rzecz rozwijania umiejętności cyfrowych.

Webinarium poprowadzi Agnieszka Koszowska – redaktorka portalu biblioteki.org, koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Obejrzyj nagranie (ok. 62 minuty):

Projekt „Para-buch! Książka w ruch!” finansowany jest ze środków Deutsche Telekom Stiftung, na podstawie umowy o współpracy zawartej pomiędzy Deutsche Telekom Stiftung, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz DSZ – International Giving Foundation.